Konya ilinde yetiştirilen bazı patates çeşitlerinde depo koşullarında görülen bitki patojeni funguslar ve yoğunluklarının belirlenmesi
Determination of plant pathogenic fungi and density in storage conditions in some potato varieties grown in Konya province
- Tez No: 563205
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH BOYRAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
2016 ve 2017 yıllarında Konya koşullarında yetiştirilen patateslerin depo şartlarında fungal patojenlerle bulaşıklığını tespit etmek amacıyla 50 bin ton ve 120 bin ton kapasiteli iki farklı depoda hastalık sürveyi yapılmıştır. Patates yumruları makroskobik ve mikroskobik olarak incelenmiştir. Makroskobik inceleme sonucu bulaşık olarak kabul ettiğimiz patates yumrularından izolasyon yapılmıştır. 2016 yılında yapılan izolasyon sonucu patates yumrularının en çok Fusarium spp. türleri ile bulaşık olduğu görülmüştür. Bu yılda Fusarium spp.ile bulaşık olan yumru oranı %18.4 , %7.4 oranında Alternaria solani ve %6.6 oranında Verticillium spp. ile bulaşık yumru oranı belirlenmiştir. 2017 yılında izolasyonu yapılan patates yumrularının %7.22' si Fusarium spp., %3.66'sı Rhizoctonia solani, %1.77'si Colletotrichum coccodes , %1.22'si Alternaria solani, %0.88'i Verticilllium spp. ,%0.44'ü Macrophomina phaseolina ve %0.22'si Ulocladium spp. ile bulaşık olduğu belirlenmiştir. Her 2 yılda da yapılan izolasyonlar sonucu en yüksek %11.21 oranı ile Fusarium spp. ,en düşük %0.22 oranı ile Ulocladium spp. fungusu çıkmıştır. 2016 ve 2017 yıllarında yapılan çalışmada bulaşık olarak kabul edilen patates yumrularında Lady Anna çeşidinden yapılan izolasyonlarda %12.2 , Lady Olympia %2.28 , Lady Claire %3.64, Russet Burbank %4.11 , Opal %2.11 , Hermes %1.88 , Caruso %2.11 ve toplamda tüm çeşitlerden % 21.5 oranında fungal bulaşıklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In 2016 and 2017 , in order to determine fungal organisms in the storage conditions of potatoes grown in Konya conditions,disease surveys were performed in two different storages with 50000 tons and 120000 tons capasity. Potato tubers were examined macroscopically and microscopically. As a result of macroscopic examination of the potato tubers that we accept as the result of isolation is made. In 2016,the result of the isolationof potato tubers most Fusarium spp. It has been found to be infectious with species. This year, Fusarium spp. the rate of infected tubers was 18.4%, 7.4% Alternaria solani and 6.6% Verticillium spp.. 7.22% of the potato tubers isolated in 2017 were Fusarium spp. Rhizoctonia solani 3.77 % Colletotrichum coccodes, 1.77% Alternaria solani, 0.88% Verticillium spp. ,0.44% Macrophomina phaseolina and 0.22% Ulocladium spp. has been found to be infectious. Fusarium spp. with the higgest rate of 11.21% and Ulocladium spp. with the lowest rate of 0.22%. In tha study carried out in 2016 and 2017,it was found that in the potato tubers treated as Lady Anna varieties 12.2%, Lady Olympia 2.65%, Lady Claire 3.44%, Russet Burbank 4.11%, Opal 2.11%, Hermes 1.88%,Caruso 2.11%,and 21.5% of all cultivars.