Eskipazar (Karabük) yerleşimi örneğinde ekoturizm olanaklarının araştırılması
Investigation of ecotourism opportunities for Eskipazar (Karabuk) settlement
- Tez No: 563215
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ SARI NAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
İnsanların zamanla değişen turizm anlayışı ve çevre bilincinin artmasıyla beraber doğaya yönelme, keşfetme ve değişik aktivite arayışları olmuştur. Bu durum ekoturizme olan ilginin ve bununla beraber ekoturist sayısının da artmasına sebep olmaktadır. Araştırma alanı olan Eskipazar; doğal bitki örtüsü, Sığırcık Suyu, Akkaya Termal ve Travertenleri, Hadrianoupolis Antik Kenti, Asar Antik Kenti, Deliklikaya Mezarları, sarı traverten ocakları ve yaylaları ile doğal, tarihi ve kültürel peyzaj değerleri bakımından zengin özgün değerlere sahip bir yerleşimdir. Bu araştırmada amaç, Batı Karadeniz'de yer alan Karabük İli'ne bağlı Eskipazar İlçesi'nin doğal ve kültürel peyzaj potansiyelini ortaya koyarak turizm sektöründe yerini alabilmesi ve ekoturist sayısının artması adına, ekoturizm kapsamında öneriler geliştirmektir. Bu kapsamda anket çalışmaları ve derin mülakatlar ile yerel halk, ziyaretçi ve uzman (yerel yöneticiler) görüşleri ve fikirleri doğrultusunda analizler yapılmıştır. GZFT ve A'wot analizleri ile ilçenin sahip olduğu güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditlerin yönelik öncelik sıralaması hesaplanmıştır. Araştırma evrenini Eskipazar İlçesi'nde yaşayan yerel halk oluşturmaktadır. Anket örneklemi ise 95 kişiden oluşan yerel halktır. Derin mülakatlar ise 5 adet anahtar uzman kişi (yerel yönetici) ve 20 adet ziyaretçi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Eskipazar'ın doğal ve kültürel özellikleri, yöresel yemekleri, ekoturizme hizmet edecek cazibe noktaları, anket ve derin mülakat katılımcılarının beklentilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the increasing understanding of tourism and environmental awareness of people, time has turned towards nature, exploration and search for different activities. This leads to an increase in the interest in ecotourism as well as the number of ecotourists. His research area is Eskipazar; natural vegetation, Sığırcık Suyu, Akkaya Thermal and Travertines, Hadrianoupolis Antique City, Asar Antique City, Deliklikaya Tombs, yellow travertine quarries and highlands with natural, historical and cultural landscape is a settlement rich in original values. The aim of this research is to develop ecotourism suggestions in order to reveal the natural and cultural landscape potential of Eskipazar District of Karabük Province in the Western Black Sea Region and take its place in the tourism sector and increase the number of ecotourists. In this context, surveys were conducted in line with the opinions and opinions of local people, visitors and experts (local administrators). With SWOT and A'wot analyzes, the strengths and weaknesses of the district and priority ranking of opportunities and threats were calculated. The population of the research consists of local people and local administrators living in Eskipazar district. The survey sample was determined as 95 local people and 5 key experts (local administrators). 20 visitor surveys were evaluated as in-depth interviews due to insufficient survey participants. In the research, natural and cultural characteristics of Eskipazar, local dishes, attraction points to serve ecotourism and the expectations of the survey participants were included.