Sermaye şirketlerinde kısmi bölünme
Partial division in stock companies
- Tez No: 563255
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BUMİN DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Kurumlar Vergisi Kanunu ile vergi mevzuatında kendisine yer bulan kısmi bölünme müessesesinin sermaye şirketleri açısından ele almaktadır. Tez giriş bölümünü takiben temel olarak 3 ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bölünme kavramı, bölünmenin tanımı ve bölünmenin nedenleri ve bölünme türleri irdelenmiştir. Burada bölünme müessesesinin altında yatan nedenler ve sermaye şirketlerini bölünmeye iten nedenler açıklanmıştır. Sermaye şirketlerinin bölünme işlemleri hem vergi hukukunda hem de ticaret hukukunda düzenlendiğinden ikinci bölümde sermaye şirketlerinin bölünme işlemlerinin ticaret hukukundaki boyutu ele alınmış, bu kapsamda Türk Ticaret Kanunu'nda yer alan düzenlemelere yer verilmiştir. Tezin son bölümü olan üçüncü bölümde sermaye şirketlerinin kısmi bölünme işlemleri kurumlar vergisi kanunu açısından detaylı şekilde incelenmiştir. Yapılan bu çalışma sonucunda Kurumlar Vergisi Kanunu ve Genel Tebliğinde yer alan kısmı bölünmeye ilişkin düzenlemelerin günümüz gelişen ticari ve ekonomik koşulları da göz önüne alınarak tekrar değerlendirilmesi ve sınırlarının genişletilmek suretiyle tekrar değerlendirilmesinin faydalı olacağı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with partial division, which is regulated in Corporate Tax Law, in stock companies. Following a brief introduction part, the Thesis is divided into three main parts. In the first part, description of division, reasons and types of division in companies are researched. In this part, the reasons and factors that encourage companies to do division are explained. Since the division of stock companies is regulated both in tax law and commercial law, in the second part the dimension of the division of stock companies in commercial law is explained, in this context, the regulations in the Turkish Commercial Law are included. Finally in the last part, partial division in the stock companies are studied in Corporate Tax Law in a detailed way. The result of this Thesis shows us that the partial division regulations in Corporate Tax Law should be reevaluated by considering today's developing commercial and economic conditions and its limits should be expanded.