Vergi hukuku açısından sermaye şirketlerinin birleşme, bölünme ve tür değiştirmesi
Merger, division and type change of capital companies in terms of tax law
  1. Tez No: 936311
  2. Yazar: ABDULLAH CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Değişen ve gelişen piyasa şartlarında şirketler, yeniden yapılandırma süreçlerine ihtiyaç duymaktadırlar. Yapısal değişiklikler olarak da ifade edilen birleşme, bölünme ve tür değiştirme yoluyla yeniden yapılandırma süreçlerine; piyasa şartları, rekabet edebilme, ölçek ekonomisi oluşturma gibi çeşitli gaye ve nedenlerle, sermaye şirketi türleri olan anonim, limited ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler başvurabilmektedirler. Sermaye şirketlerinde birleşme, bölünme ve tür değiştirme tüzel kişilikleri etkileyen önemli hukuki ve yapısal dönüşüm süreçlerini içeren işlemlerdir. Sermaye şirketlerinin birleşme, bölünme ve tür değiştirme yoluyla yeniden yapılandırılması konu olarak; öncelikle ticaret hukuku ve vergi hukuku ile ilgili olmakla birlikte, rekabet hukuku, sermaye piyasası hukuku gibi çeşitli hukuk dallarını ilgilendiren disiplinler arası bir konudur. Ticaret hukuku, yeniden yapılandırma süreçlerinde alacaklıların, ortakların ve çalışanların haklarını korumayı hedeflerken, vergi hukuku ise bu işlemlerden doğabilecek kazanç unsurlarıyla ilgilenmektedir. Yeniden yapılandırma işlemlerinde oluşabilecek vergisel yükümlülük, söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmesinde başlıca engellerden biri olarak söylenebilir. Bundan dolayı vergi mevzuatımızda, belirli şartlar çerçevesinde birleşme, bölünme ve tür değiştirme işlemlerinde sadece bu işlemlerin gerçekleştirilmesi nedeniyle bir vergilendirme söz konusu olmayacağı düzenlenmiştir. Bu bağlamda ele alınan tezin birinci bölümünde konu ile ilgili kavramsal çerçeveye yer verilmiştir. İkinci bölümde Türk Ticaret Kanunu'na göre sermaye şirketlerinin yapısal değişikliklere ilişkin birleşme, bölünme ve tür değiştirmeye yer verilmiş, üçüncü bölümde ise Kurumlar Vergisi Kanunu'na göre sermaye şirketlerinin birleşme, devir, tür değiştirme, tam bölünme ve kısmi bölünme halleri anlatılmıştır. Ayrıca, son kısımda konunun uygulama boyutunun incelenmesi açısından, hisseleri Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin birleşme ve bölünme işlemlerine ilişkin KAP'a gönderdikleri bildiriler taranarak oluşturulan veri seti ile TOBB tarafından yayımlanan Şirket İstatistikleri incelenerek tür değiştirme sayıları üzerinden yoğunlaşma alanlarının değerlendirilmesine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In changing and developing market conditions, companies need restructuring processes. Restructuring processes through mergers, divisions and changes in type, which are also referred to as structural changes; can be applied by joint stock companies, limited companies and limited partnerships with capital divided into shares, which are types of capital companies, for various purposes and reasons such as market conditions, competitiveness and creating economies of scale. Mergers, divisions and changes in type in capital companies are transactions that include important legal and structural transformation processes affecting legal entities. The restructuring of capital companies through mergers, divisions and changes in type is an interdisciplinary subject that primarily concerns commercial law and tax law, as well as various branches of law such as competition law and capital market law. While commercial law aims to protect the rights of creditors, partners and employees in restructuring processes, tax law deals with the elements of profit that may arise from these transactions. The tax liability that may arise in restructuring transactions can be said to be one of the main obstacles to the realization of these transactions. Therefore, in our tax legislation, it is regulated that there will be no taxation only due to the realization of merger, division and type change transactions within certain conditions. In this context, the conceptual framework related to the subject is included in the first part of the thesis. In the second part, merger, division and type change regarding structural changes of capital companies according to the Turkish Commercial Code are included, and in the third part, merger, transfer, type change, full division and partial division cases of capital companies according to the Corporate Tax Law are explained. In addition, in the last part, in terms of examining the application dimension of the subject, the data set created by scanning the notifications sent to the KAP by the companies whose shares are traded on Borsa Istanbul regarding their merger and division transactions and the Company Statistics published by TOBB are examined and the concentration areas are evaluated based on the type change numbers.