Ağaköy (Bartın-Ulus) geleneksel konutları
Ağaköy (Bartın Ulus) traditional hauses
  1. Tez No: 563264
  2. Yazar: HİLAL UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 841
Özet
Araştırmamızda Ağaköy konutlarının geleneksel konut envanterine eklenerek bu konudaki literatüre katkı sağlanması ve bir kültürel miras öğesi olan, kaybolmaya yüz tutan bu konutların kayıt altına alınması amaçlanmıştır. Çalışmamız Türkiye geleneksel konut mimarisi Karadeniz Bölgesi, Bartın İli, Ulus ilçesi, Ağaköy Köyü bölgesi örnekleri üzerinden yerinde gözlem, ölçüm ve köy sakinleri ile yapılan söyleşiler ile derlenmiştir. Köy evi gelişim süreci ve bahsi geçen bölgedeki örneklerin yapısal, cephe, plan özellikleri değerlendirilmiş; iç mekân donatıları ve süsleme özellikleri kapsamında bir anlatım gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak bahsi geçen kırsal konutlar kronolojik ve tipolojik bakış açısı ile değerlendirilerek Türk köy evinin yapısal ve kurgusal özelliklerinin Ağaköy köy evleri ekseninde yansımaları ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In our research, the purposes are to contribute to the literature by adding the Ağaköy housings to the traditional housing inventories and to enter these about to perish houses which are elements of cultural heritage in the register. In our work, traditional Turkish housing architecture is compiled through on site observation, measurement and conversations made with local people over the examples of housings at Blacksea region, Bartın province, Ulus district, Ağaköy village. Development process of village housings and the structural, facade and planning characteristics are evaluated and explained within the context of interior equipment and decoration characteristics. As the result, above mentioned village housings are evaluated from chronological and typological perspective; thus, the reflections of Turkish village housings structural and constructional characteristics on the axis of Ağaköy village housings are revealed.