Muhammed b. Ali en-Nîmevî ve 'Âsâru's-Sünen' adlı eserindeki metodu
Muhammad Ibn Alî an-Nîmawî and his methodology rearding his work
- Tez No: 563263
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tezde bazı ahkâm hadislerini ihtiva eden Âsâru's-Sünen isimli eser ile eser üzerine bizzat müellifi tarafından kaleme alınmış olan et-Ta'lîku'l-Hasen ve Ta'lîku't-Ta'lîk isimli ta'lîklerin metot bakımından incelenmesi hedeflenmektedir. Çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Âsâru's-Sünen'in müellifi; müellifin hocaları, eserleri, hocalarından dinlediği hadisler, Âsâru's-Sünen, et-Ta'lîku'l-Hasen ve Ta'lîku't-Ta'lîk isimli ta'lîkâtların kaynakları hakkında bilgi verilmiş; eser üzerine yapılan çalışmaların tanıtımı yapılmıştır. İkinci bölümde ise Muhammed b. Ali en-Nîmevî'nin eserde dikkat ettiğini ifade ettiği hususlara değinilmiş, eserdeki açıklamalar kategorize edilerek örnekler üzerinden müellifin Âsâru's-Sünen'deki metodu ortaya konulmuştur. Ayrıca tenkitçi yönüyle tanınan müellifin bu yönünü göstermek adına, gerek klasik gerekse son dönemde yaşayan âlimlere yönelik tenkitleri incelenmiştir. Bu çalışma neticesinde müellif ve eserinin hadis edebiyatına katkısını ortaya koymak hedeflenmiş; ahkâm hadisleri literatürünün son dönem ürünlerinden olan Âsâru's-Sünen ve döneminin tartışmalarının izlerini taşıyan ta'lîklerinde takip edilen metot ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to examine in depth Âthâr as-Sunan which contains some of ahâdîth al-ahkâm along with the work called at-Talîq al-Hasan and Talîq at-Talîq written by the same author. The study consists of two main parts. In the first part, information about the author of Âthâr as-Sunan; his teachers and works are given along with a brief presentation on at-Talîq al-Hasan and Talîq at-Talîq. In the second part, a light was shed on the points highlighted by Muhammad Ibn Alî an-Nîmawî himself, the explanations were categorized and the stability of the author was proved. In addition, to show this aspect of the author who is known for his criticism; his criticisms about the former and current scholars were mentioned. As a result of this work, the contribution of the author to the hadîth literature was examined. Âthâr as-Sunan which has the traces of discussions of that period was highlighted and examined in depth along with its explanation.