Penisilinle oluşturulan epileptiform aktivite üzerine ghreliningösterdiği inhibitör etkide kanabinoid cb1 reseptörünün rolü
The role of the cannabinoid cb1 receptors in the inhibitor effect of ghrelin on penicilin-induced epileptiform activity
  1. Tez No: 563301
  2. Yazar: GÖKHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AĞAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Epilepsi, tekrarlayan nöbetlerle karakterize toplumda sık görülen nörolojik hastalıklardan birisidir. Birçok nöropeptid beynin fizyolojik ve patofizyolojik işlevinde rol almaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, açlık hormonu olarak da bilinen ghrelinin antikonvulsan etkiye sahip olduğunu göstermekte ve bu peptidin epilepsi hastalığının tedavisinde kullanılabileceğini düşündürmektedir. Kanabinoidler ise, bağımlılık yapıcı etkileri başta olmak üzere merkezi sinir sisteminde birçok fonksiyona sahip kimyasal bileşiklerdir. Endojen ve eksojen kanabinoidlerin epileptik nöbetlerin düzenlenmesinde rol oynadığı uzun zamandır bilinmektedir. Ghrelinin, besin alımı ve metabolizma üzerine olan etkilerinde endokanabinoid sistemin rol oynadığı gösterilmiştir. Ancak, ghrelin ve kanabinoid sistem etkileşiminin, epileptiform aktivitedeki rolleri henüz bilinmemektedir. Sunulan çalışmanın amacı, sıçanlarda penisilin ile indüklenen epileptiform aktivite üzerine, birlikte uygulanan ghrelin ile kanabinoid reseptör agonist ve antagonistlerinin, nasıl etki gösterdiklerini araştırmaktır. Yapılan deneylerde, ağırlıkları 200-250 gr arasında değişen 168 adet Wistar albino erkek sıçan kullanıldı. Uyanık sıçanlarda epileptiform aktivite oluşturmak için 300 IU penisilin-G i.s.v. (intraserebroventriküler) kanül aracığıyla lateral ventriküle enjekte edildi. Kanabinoid reseptör antagonisti AM251 (0.25 μg) ve kanabinoid reseptör agonisti ACEA (7.5 μg) i.s.v. olarak uygulandı. Hayvan davranışları, iktal nöbet sayısı, iktal ve interiktal dönemlerdeki spike frekansları ayrı ayrı hesaplanarak penisilin (kontrol) grubuyla karşılaştırıldı. Uyanık sıçan deneylerinde, hayvanların mortalitesinin çok yüksek olması (% 34), çalışmanın gidişatını önemli ölçüde etkiledi. Bu yüzden, anestezi altındaki sıçanlara intrakortikal (i.k.) olarak 500 IU penisilin-G enjeksiyondan sonra AM251 ve ACEA uyanık sıçanlara kullanılan dozlarda uygulandı. Uyanık ve anestezi altındaki sıçanlardan elde edilen veriler arasında büyük bir korelasyon tespit edildi ve ghrelin ile kanabinoid sistem arasındaki etkileşim deneylerinin anestezi altındaki sıçanlarda yapılmasına karar verildi. Ghrelin, 0.5 μg dozunda % spike frekansında 180 dk boyunca anlamlı bir düşüş oluşturmazken, 1 μg dozunda 60. dakikadan itibaren % spike frekansını anlamlı derecede düşürdü. Benzer şekilde, ACEA 2.5 μg dozunda % spike frekansında 180 dk boyunca anlamlı bir düşüş oluşturmazken, 7.5 μg dozunda 60. dakikadan itibaren % spike frekansını anlamlı derecede azalttı. Buna karşın, kanabinoid reseptör antagonisti AM251, 0.25 μg ve 0.5 μg dozlarında sırasıyla 30. ve 40. dakikadan itibaren % spike frekansını anlamlı bir şekilde artırdı. Etkisiz doz ghrelin (0.5 μg) ile etkisiz doz ACEA (2.5 μg) birlikte uygulandığında, 80. dakikadan itibaren % spike frekansını anlamlı olarak azalttı. Etkin doz ghrelin (1 μg) ile etkin doz ACEA (7.5 μg) birlikte uygulandığında, ne tek başına uygulanan ghreline göre, ne de tek başına uygulanan ACEA'ya göre anlamlı bir fark ortaya çıkmadı. Ghrelin (1 μg) ile AM251'in 0.25 ya da 0.5 μg dozları birlikte uygulandığında ise ghrelin, AM251'in her iki dozunun da prokonvulsan etkisini baskıladı. Sonuç olarak, elde edilen bulgular epileptiform aktivite üzerine ghrelin ile kanabinoid etkileşimini gösteren ilk verilerdir. Bu bulgular, ghrelin hormonunun antikonvulsan etkisinin endokanabinoid sistem ile bağlantılı olduğunu düşündürmektedir. Ancak, ghrelin ile endokanabinoid sistem arasındaki bu ilişkinin ayrıntılı olarak ortaya çıkartılabilmesi için ileri düzey moleküler çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a common neurological disease characterized by recurrent seizures. Many neuropeptides have role in the physiological and pathophysiological functions of the brain. Many neuropeptides have been tested in epilepsy researches. Ghrelin is known as a hunger hormone and recent studies show that ghrelin has anticonvulsant effects, suggesting a role in thetreatment of epilepsy. Cannabinoids are chemical compounds that have many functions in the central nervous system, especially addictive effects. Endogenous and exogenous cannabinoids have been known to play a role in regulating seizures. It has been shown that endocannabinoid system plays a role in the effects of ghrelin on food intake and metabolism. However, the interaction of ghrelin and cannabinoid system on epileptiform activity is not known yet. The aim of present study is to investigate the effects of cannabinoid receptor agonist and antagonist on the inhibitory effect of ghrelin on penicillin-induced epileptiform activity in rats. In experiments, 168 male Wistar albino rats were used weighing 200-250 g. Epileptiform activity was induced by injection of 300 IU penicilin-G into the lateral ventricle through an intracerebroventricular (i.c.v.) cannula in awake rats. Cannabinoid receptor antogonist, AM251 (0.25 μg) and agonist, ACEA (7.5 μg) were administered intracerebroventricularly Animal behavior, the number of ictal seizures, spike frequency of ictal and interictal periods were calculated separately and compared with the penicillin (control) group. The high mortality rate (%34) in the awake rat experiments significantly affected the progress of the study. Therefore, AM251 and ACEA were administered at the same doses with awake rats following the intracortical (i.c.) injection of 500 IU penicillin-G in anesthetized rats. A great correlation was seen between the data obtained from anesthetized and awake rats, and the experiments were performed to evaluate the interaction of ghrelin and cannabinoid systems in anesthetized rats. Ghrelin, at a dose of 0.5 μg did not cause a significant decrease during the experiments while ghrelin, at a dose of 1 μg, significantly decreased the mean of spike frequency within 60 minutes. Similarly, ACEA at a dose of 2.5 μg, did not changed the frequency of penicillin-induced epileptiform activity while ACEA, at a dose of 7.5 μg significantly decreased the mean of spike frequency within 60 minutes. Whereas, cannabinoid receptor antagonist, AM251 at the doses of 0.25 and 0.5 μg, significantly increased the mean of spike frequency in the 30th and 40th minutes, respectively. The administration of non-effective doses of ghrelin (0.5 μg) and ACEA (2.5 μg) significantly decreased the mean of spike frequency in the 80th minutes. The coadministration of the effective doses of ghrelin (1 μg) and ACEA (7.5 μg) did not alter the mean of spike frequency compared to either ghrelin or ACEA applied alone. Ghrelin (1 μg) suppressed the proconvulsant effect of each dose of AM251 (0.25 and 0.5 μg). As a result, these are the first data showing the interaction of ghrelin and cannabinoids on the epileptiform activity. These findings suggest that the anticonvulsant effect of ghrelin associated with the endocannabinoid system. However, more molecular studies are needed to elucidate such interaction between ghrelin and the endocannabinoid system in epilepsy.