Effects of resveratrol and nitric oxide interaction on penicilin induced epileptiform activity
Resveratrol-nitrik oksit etkileşiminin penisilinle oluşturulan epileptiform aktivite üzerine etkisi
- Tez No: 703124
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AYYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Penisilin kaynaklı epilepsi modeli en yaygın kullanılan fokal epilepsi modellerinden birisidir. Resveratrol, üzüm başta olmak üzere birçok farklı bitkide bulunan doğal bir fitoaleksindir. Nitrik oksit (NO), insan vücudunda doğal olarak üretilen ve ikinci haberci olarak kullanılan çok önemli bir düzenleyici moleküldür. Bu çalışmanın amacı, Resveratrol-nitrik oksit etileşiminin penisilinle oluşturulan epileptiform aktivite üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamızda 84 adet erkek Wistar rat kullanılmıştır (n: 6). Epileptiform aktivite, 2,5 mikrolitre hacminde 500 IU Penisilin-G'nin Hamilton mikro enjektör ile kortekse (intrakortikal) uygulanmasıyla oluşturulmuştur. Elektrofizyolojik analiz için, Resveratrol 25, 50 ve 100 mg/kg, L-NAME 60mg/kg, L-Arginin 500mg/kg, Aminoguanidine 100mg/kg ve 7-Nitroindazole (7-NI) 40mg/kg, penisilin enjeksiyonundan 30 dakika sonra intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Online olarak alınan elektrokortikografi (ECoG) kayıtlarında, offline olarak frekans ve amplitüd analizi yapılmıştır. Resveratrolün 50 mg/kg dozu, penisilin ile oluşturulan epileptiform aktivitenin spike frekansını azalttı (p0.05).
Özet (Çeviri)
The penicillin-induced epilepsy model is one of the most widely used focal epilepsy models. Resveratrol is a natural phytoalexin found in many different plants, especially grapes. Nitric oxide (NO) is a very important regulatory molecule naturally produced in the human body and used as a second messenger. The aim of this study is to investigate the effect of Resveratrol and nitric oxide interaction on Penicillin induced epileptiform activity. 84 male Wistar rats were used in our study (n: 6). Epileptiform activity was created by applying 500 IU Penicillin-G in a volume of 2.5 microliter to the cortex (intracortical) with a Hamilton microinjector. For electrophysiological analysis, Resveratrol 25, 50 and 100 mg / kg, L-NAME 60mg / kg, L-Arginine 500mg / kg, Aminoguanidine 100mg / kg and 7-Nitroindazole (7-NI) 40mg / kg, were administered intraperitoneally 30 minutes after Penicillin injection. The Electrocorticography was taken as Online (ECoG) record, the frequency and amplitude analysis were done offline. Resveratrol 50 mg / kg dose reduced the spike frequency of epileptiform activity induced by Penicillin (p 0.05).