Müzik videolarında üç boyutlu görsel efekt kullanımı ve bir müzik video uygulaması
The usage of three-dimensional visual effects in music videos and a music video application
- Tez No: 563338
 - Danışmanlar: DOÇ. ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
 - Sayfa Sayısı: 158
Özet
Çağımızda teknolojinin önü alınamaz bir hızla gelişmesi ile yaşamımıza yön veren sistemler de değişmektedir. Görselliği ön planda tutan, kültürel ve sosyal kimliği olan dijital mecraların, teknolojik olanakları kullanarak yaygınlaşması ile görsel efekt sanatı da bu mecrada kendine önemli bir yer edinmiştir. Görsel efektler, bir düşünceyi, bir hikayeyi veya bir hayali anlatmanın güçlü bir aracıdır. Soyut kavramları somutlaştırmak ve görsel bir ifade şekli yaratabilmek için görsel efektlerden faydalanan dijital mecralardan biri de müzik videolarıdır. Müziğin seslerle ve şarkı sözleriyle anlatmak istediği mesaj, görsel olarak desteklendiğinde hem işitsel hem de görsel algıda bir karşılık bulabildiği için daha etkili ve güçlü bir aktarıma sahip olmaktadır. Bu tez çalışmasında, müzik videoları içerisinde üç boyutlu olarak üretilen görsel efektlerin müzik videolarında kullanımının önemi ve uygulanış biçimlerinin incelemesi ele alınacaktır. Birinci bölümde, müzik ve görsellik ilişkisinin oluşumundan bahsedilmiştir. Müzik videolarının Dünya'da ve Türkiye'deki ilk örneklerine yer verilerek tarihsel süreç ele alınmıştır. Müzik videolarının endüstrileşme sürecinden bahsedilerek günümüz kültüründeki yeri ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, özel efekt ve görsel efektin tanımları yapılarak üç boyutlu görsel efektin tarihsel sürecine yer verilmiştir. Üç boyutlu görsel efektin kullanım alanlarından bahsedilmiş ve üretim aşamaları alt başlıklara ayrılmıştır. Müzik videolarında üç boyutlu görsel efektlerin tarihsel sürecinden kısaca bahsedilmiştir. Üç boyutlu görsel efektlerin müzik videolarına etkisi, incelenen müzik videoları kapsamında detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise tez çalışması kapsamında üç boyutlu görsel efekt içeren bir müzik videosunun üretim süreci ele alınmıştır. Uygulama sonucunda üç boyutlu efektlerin ve müzik videosunun bir arada kullanımından doğan sonuçlar tez amaç ve sınırlılıkları doğrultusunda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In our age, along with the unpredictable development of technology, the systems that direct our lives also change. Herewith the expansion of digital media that keeping visuality in the foreground with a cultural and social identity, using technological possibilities, the art of visual effects had an important place in this environment. The visual effects are powerful means of telling a thought, a story, or a dream. The music videos are one of the digital medias that use visual effects to embody abstract concepts and create a visual expression. The message that the music wants to convey with sounds and lyrics has a more effective and powerful transmission as it can be expressed visually by both auditory and visual perception. In this thesis, the importance of the usage of three-dimensional visual effects in music videos and examination of their application styles will be covered. In the first chapter: The formation of the relationship between music and visuality is mentioned. Given place to first examples of the music videos from Worldwide and Turkey while historic proccess is discussed. The place and importance of music videos in today's culture is mentioned by explaining the process of industrialization. In the second chapter, the definition of special effects and visual effects is made and the historical process of the three dimensional visual effect is given. The usage areas of the three dimensional visual effects are mentioned and the production stages are divided into sections. The historical process of three dimensional visual effects in music videos is briefly mentioned. The effect of three-dimensional visual effects on music videos is detailed in the reviewed music videos. In the third chapter, the production process of a music video with three-dimensional visual effects is discussed in coverage of the thesis study. As a result of the application, the results arising from the combination of three-dimensional visual effects and music video were examined in accordance with the thesis objectives and limitations.