Decoding subliminal advertising: Effects on consumer perception and purchase behavior
Gizli reklamların kodunu çözmek: Tüketici algısı ve satın alma davranışı üzerine etkileri
  1. Tez No: 877310
  2. Yazar: ZEESHAN ALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. GULBERK GULTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, Reklamcılıkta Gizli Mesajların kullanımı incelenecektir. Bu tür mesajlar reklamlarda, filmlerde, müzik videolarında ve hatta birçok çizgi filmde gözlemlenebilir. Bu tezin amacı, gizli mesajların satışları artırmak ve tüketici davranışlarında değişiklikler yaratmak için kullanılıp kullanılmadığı ve nasıl kullanıldığı sorusunu cevaplamaktır. Bu proje, reklam verenlerin izleyicilerin bilinçaltı zihinlerini kandırmak için gizli mesajları nasıl kullandıklarını ve hangi stratejileri uyguladıklarını gösterecektir. Bu araştırma için kullanılan metodoloji, odak grup görüşmelerinin kullanılacağı nitel içerik analizidir. Öğrenciler üç ana gruba ayrıldı: Avrupa grubu, Orta Doğu grubu ve Pakistan grubu, böylece sonuçlar farklı kültürel geçmişlerden karşılaştırılabilir. Bu projeden elde edilen sonuçlar hem tüketicilere hem de pazarlama yöneticilerine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of Subliminal messages in Advertising will be examined. These kinds of messages can be observed in commercials, movies, music videos, and even many cartoons. The goal of this thesis is to answer the question of whether and how subliminal messages are being used for increasing sales and bringing changes in consumer behavior. This project will demonstrate how advertisers use subliminal messages to trick the subconscious minds of viewers, and what strategies are being applied.The methodology used for this research is qualitative content analysis for which focus group interviews will be used. Students were divided into three main groups: the European group, the Middle Eastern group, and the Pakistani group so the results can be compared from different cultural backgrounds. The results from this project will help both consumers and marketing managers.