Yerel yönetimlerin spor hizmetlerine ilişkin halkın görüşleri (Afyonkarahisar Belediyesi örneği)
Public's opinion about sport services of local authority (An example of Afyonkarahisar Municipality)
- Tez No: 563373
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUNUS TORTOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Afyonkarahisar ili merkez ilçesi Belediyesi'ne ait açık ve kapalı spor tesislerinde spor yapan halkın, belediyenin spor hizmetlerine yönelik görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Afyonkarahisar Belediyesi'ne ait spor tesislerini ve buralarda bulunan spor malzemelerini kullanan kişilere yönelik 460 kişiye ölçme aracı uygulanmıştır. Katılımcılara“Yerel Yönetimlerin Spor Hizmetlerine İlişkin Halkın Görüşleri”ne yönelik bir ölçek uygulanmıştır. Toplam 4 boyuttan oluşmaktadır. Bu boyutlar; Spor Hizmeti Boyutu, Spor Yönetimi Boyutu, Spor Tesis İşletmesi Boyutu ve Spor Tesis Kullanımı Boyutudur. Demografik bilgiler ile sorulara verilen cevaplarda frekans (f) ve yüzde (%) analizi değerlendirilmesi yapılmıştır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama ve standart ortalama hesaplanmıştır. İlişkisiz ölçümlerde ortalama puanların karşılaştırılması için Tek Yönlü Varyans Analizi (One-Way ANOVA, bağımsız örneklem t-testi)uygulanmıştır.Anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek için Tukey testi kullanılmıştır. Katılımcıların spor hizmeti ve spor tesis kullanımı alt boyutlarının cinsiyet değişkenine göre karşılaştırılmasında kadınlar lehine anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir(p.05). Sonuç olarak; belediyenin spor hizmetlerinden ve spor tesislerinin kullanımından kadın katılımcılarının erkeklere göre daha çok memnun oldukları, 18-28 yaş arasındaki genç katılımcıların 40-50 yaş arasındaki katılımcılara göre, belediyenin spor hizmeti faaliyetlerine daha olumlu yaklaştıkları tespit edilmiştir. Belediyenin spor tesis İşletmesine yönelik faaliyetlerinden memnuniyetin, lisans düzeyindeki katılımcıların ilk ve ortaokul seviyesindeki katılımcılara göre düşük olduğu görülmüştür. Ev hanımlarının diğer meslek gruplarından belediyenin spor hizmeti, spor tesis işletmesi ve spor tesis kullanımı konularında farklı düşüncede oldukları, bu faaliyetlere yönelik memnuniyet düzeylerinin yüksek olduğu, spor tesislerinin kullanımında düşük gelirli katılımcıların diğer gelir düzeyindeki katılımcılardan daha fazla memnuniyet gösterdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the opinion of the people doing sports in outdoor and indoor sport centers belong to municipality of one of the district in Afyonkarahisar. Assessment and evaluation instrument is applied to 460 people using sports facilities and the equipments in these facilities belong to Afyonkarahisar Municipality. A scale about“Public's Opinion about Sport Services of Local Authority”is applied to the participants. It consists of 4 aspects in total. These aspects are Sport Service Aspect, Sport Management Aspect, Sport Facilities Administration Aspect and Usage of Sport Facilities Aspect. With demographic information, frequency (f) and percentage (%) analysis evaluation is made according to the answers given to the questions. With given analyses, arithmetic average and standard average are calculated. Variance analysis (One-Way ANOVA, unpaired t-test)is applied to compare the average points in the unrelated measurements.Tukey test is used to determine in which groups the significant differences happened. It is determined that there is a significant difference on behalf of women when Sport Services and Usage of Sport Facilities are compared according to the gender variable (p.05). As a result; it is determined that women are more pleased than men with sport services of municipality and the usage of sport facilities, and participants aged 18-28 found more favorable about the sport service activities of the municipality than participants aged 40-50. It is seen that participants with bachelor degree are less pleased with the activities of municipality intended for sport facilities administration than participants with primary and elementary school degree. It is specified that housewives have different ideas about sport services, sport facilities administration and usage of sport facilities in comparison with the participants with other professions and their level of satisfaction about these are high, and participants with low income are more pleased with the usage of sport facilities than participants with higher income.