The waqf buildings in Tripoli in (1711-1835)
Trablusgarp'ta vakıf binaları (1711-1835)
  1. Tez No: 563388
  2. Yazar: FATHİ ABUKRAA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ SARIKÖSE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu tezde, Trablus'taki Qaramanlı Dönemi vakıf binaları incelenektir. Bu olguya neden olmuş olabilecek faktörler araştırılmakta ve Trablus şehrindeki mevcut vakıf binalarının mimari ve performans özelliklerinde yenilik yapma imkânının olup olmadığı keşfedilmeye çalışılmakta olup sonuç olarak, mimarların ve araştırmacıların vakıf binalarının tasarım ve etkisine yenilik getirmesine destek olunması amaçlanmaktadır. Vakıf islam dünyasındaki çeşitli toplumsal ve ekonomik etkileriyle İslam dünyasının yaşamına damga vurmuş olan sistemlerden birisidir. Bu sistemin, Al-Qaramanlı Döneminde (1711-1835) inşa edilen vakıf binalarıyla. mescit, cami, pazar, okul vekale gibi bazı binalar başta olmak üzere Libya ve Trablus'ta bulunan bazı önemli ekonomi ve kalkınma anıtlarıyla ilgili birtakım araştırmalarla ele alınması uygun görülmüştür. Dönemin toplumsal, ekonomik ve siyasi yaşamında vakıf binalarının önemi araştırılırken bu binaların mimari yönü gözden kaçırılmamış ve mimari ve sanatsal açıdan en önemli olanlarından bazıları belgelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to study 'the lack of innovation ' in waqf building architecture , especially during the El Qaramanli Era in Tripoli case , The thesis investigates the factors which may have caused this phenomenon and attempts to explore whether there is possibility to innovate waqf buildings architectural and performance properties of the existing waqf buildings in City of Tripoli in Libya. The result of which are expected to help architects and the the researchers developing the innovation in waqf building's design and importance . The waqf is one of the systems that has left it's mark on the life of the Islamic society since it's inception to the present day, through its various social and economic effects in Muslim society. I considered it appropriate to address this system with some research in which the buildings of the waqf were built during the Al-Qaramanli Period (1711-1835) and some of the prominent economic and developmental monuments in Libya and Tripoli, especially through a review of some buildings such as masjids,mosque s, markets, schools, castles. ...) etc. The importance of the buildings of the waqf in this period in social life, economic and political .Not to overlook the architectural side of these buildings and an attempt to document some of the most important buildings in terms of architecture and arts . And through the studyThe researcher studied many places belonging to the waqf. First of markets . The researcher was able to collect information on the number of 13 markets within the City of Tripoli, including the old four markets were built in the Al-Qaramanli Era - Al Qazdara Market - Al-Sagha Market - Radawt Market( The Robe) - Vegetable Market Second Hotels The researcher enumerated a number of hotels built during the period of the ِAl- Qaramranli Family Era. The number of hotels was seven, most of them are not used. Only two hotels were used as hotels at this time. Third: Mosques and Masjids Mosques and Masjids are considered to be the most beautiful objects that were furnished by the City of Tripoli from the Era of the Al-Qaramanli Family which despite it's religious role has a great social, cultural, artistic and architectural role in the general appearance of the city of Tripoli. The most important where the research listed a number of mosques and reached to the number of Fifteen Masjids in the City of Tripoli.And the number two of largest mosques in Tripoli which are ,Ahmed pasah Al-Qaramanli mosque , Mustafa Gurji Mosque. The researcher did not find any zawiya had been built within the City of Tripoli in the Al-Qaramanli Era , but was all built by the family outside the City of Tripoli in the neighboring cities.