Türk bestecilerinin senfonik eserlerinde trompet sololarının incelenmesi
Investigation of trumpet solos in symphonic works of Turkish composers
- Tez No: 563394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YAVUZ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmada, Türk bestecilerinin belirtilen senfonik eserlerinde trompet soloları incelenerek, senfonik orkestralarda görevli trompet icracılarına ön hazırlık olması amaçlanmıştır. Bu senfonik eserlerdeki trompet soloları ayrıntılı olarak incelenmiş ve çalış teknikleriyle desteklenmiştir. Araştırmanın ilk bölümünde, trompetin kapsamlı bir şekilde tanımı ve tarihçesi anlatılmıştır. Orta bölümde, Çağdaş dönemde senfonik müzik hakkında bilgi ve Osmanlı döneminden başlayarak Cumhuriyetimizin ilanı ile birlikte Türkiye'de çoksesli müziğin gelişimi ile ilgili bilgilere ver verilmiştir. Son bölümde ise, belirlenen Türk bestecilerin hayatları, eserleri ve senfonik eserlerinde yer alan trompet soloları örnekler verilerek incelenmiştir. Araştırmanın sonucu olarak; Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin ve Hasan Ferit Alnar başta olmak üzere Cumhuriyet dönemi ilk kuşak bestecilerimiz senfonik eserlerinde, batı müziği yapıları ile Türk müziği ezgilerini birleştirmek için trompeti sık sık kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to prepare trumpet performers in symphonic orchestras by examining trumpet solos in symphonic works of Turkish composers. The trumpet solos in these symphonic works have been studied in detail and supported by playing techniques. In the first part of the study, the comprehensive definition and history of trumpet has been explained. In the middle section, information about the symphonic music in the contemporary period and with the proclamation of the Republic from Ottoman period, the information about the development of polyphonic music in Turkey have been given. In the last chapter, the life, works and symphonic works of the Turkish composers have been analyzed with examples. As a result of the research; Our first generation composers of the Republican Period, especially Cemal Reşit Rey, Ulvi Cemal Erkin and Hasan Ferit Alnar, frequently used trumpet to combine Western music with Turkish music.