Marcolm Arnold'un 'solo klarnet için Fantezi've'Klarnet ve piyano için Sonatin'adlı eserlerinin müzikal açıdan incelenmesi ve çalışma yöntemleri
Marcolm Arnold'un 'solo klarnet i̇çi̇n fantezi̇'ve'klarnet ve pi̇yano i̇çi̇n sonati̇n'adli eserleri̇ni̇n müzi̇kal açidan i̇ncelenmesi̇ ve çalişma yöntemleri̇
- Tez No: 563431
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU MİNE SONAKIN ÇELİKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üflemeli ve Vurmalı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Malcolm Arnold 'un solo Klarnet için Fantezi ve Klarnet ve Piyano için Sonatin adlı eserlerini, müzikal analiz ve çalışma yöntemleri ile birlikte çalışma metninin içerisinde sunulmuştur. bestecinin hayatı,kariyeri ve yapıtları,literatür taraması sayesinde elde edilen kaynaklardan alıntılar yapılarak tezin bölümleri arasına eklenmiştir.çalışma yöntemleri başkığında,eserler müzikal ve çalma tekniği açılarından ele alınarak, teknik önerileri yapılmıştır.Her bir eserin müzikal analizlerinden sonra, önemli alanlar saptanmış,bu saptanan yerler detaylı parağraflar ile incelenme sonrasında anlatılmıştır.analiz yapılan eserler notaları da tezin sonuna eklenmiştir
Özet (Çeviri)
Malcom Arnol's Fantasy for Clarinet and Sonatin For Clarinet and Piano are presented together with musical analysis and study methods. The life of the composer,his career and his woks are quoted from the sources obtained by the literature review and added to the sections of the thesis.ın the title ofworkinğ methods, the works were made on therir characters.after the musical analysis ofeach work important areas were determined and these identified places were explained in detaileed paragraphs the notes of analyzed works were added to the end of the end of the thesis