Marka Hukukunda mutlak red nedenleri
The reasons for absolute rejection i̇n Brand Law
- Tez No: 563432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA CENKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tezimizin konusunu“mutlak red nedenleri”oluşturur. Tezimizin birinci bölümde“marka ile ilgili genel bilgiler”'e yer verilerek mutlak red nedenlerinin konusunu oluşturan marka kavramı; tanımı, unsurları, fonksiyonları, türleri, özellikleri, hukuki işlemlere konu olması ve sona ermesi bakımından ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Tezimizin ikinci bölümünde“marka tescilinde mutlak red nedenleri”; markanın tescil edilmesinin sağladığı hukuki koruma, mutlak red nedenlerinin özellikleri, nisbi red nedenlerinden farklılıkları, bu nedenlerin neler oldukları ve istisnaları başlığı altında konu ile ilgili doktrindeki görüşler ve Yargıtay, OHIM ve ABAD kararları ile açıklanmıştır. Tezimizin son kısımda;“mutlak red nedenlerinin hukuki denetimi”markanın tescili, tescil talebinde bulunabilecekler, marka başvurusunun incelenmesi, hükümsüzlük ve iptal davaları bakımından incelenerek tez çalışması sonuçlandırılmıştır. Tezimiz amacı, üretilen malları veya sunulan hizmetleri diğerinden ayıran, bunların reklamını yapan, kaynağını gösteren, kalitesini garanti eden markanın, tescil engellerinden biri olan mutlak red nedenlerini, marka başvurusu aşamasından ele alarak hükümsüzlük aşaması da dahil olmak üzere açıklamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis constitutes“reasons for absolute rejection”. In the first part of the thesis, the brand concept which constitutes the subject of absolute rejection by giving general information about the brand; definition, elements, functions, types, properties, subject to legal procedures and the expiration of the process is explained in detail. In the second part of our thesis, the reasons of absolute rejection in the trademark registration are explained by the legal protection provided by the registration of the trademark, the characteristics of the reasons of absolute rejection, the differences between the reasons of relative rejection, the reasons of these reasons and the exceptions in the doctrine and the decisions of the Supreme Court, OHIM and ABAD. In the last part of our thesis, the thesis study was finalized by examining in terms of“legal control of the causes of absolute rejection”, registration of the trademark, the request for registration, examination of the trademark application, invalidity and cancellation cases. The aim of our thesis is to try to explain the reasons of absolute rejection which is one of the barriers of registration, which is one of the barriers of trademark which distinguishes the goods produced or services offered from another, and which guarantees the quality, including the stage of invalidity.