Gestasyonel diyabetli hastalarda serum ghrelin düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 563445
  2. Yazar: BEYZANUR KAHYAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKÇE ANIK İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Gestasyonel diyabet (GDM) ilk kez gebelikte ortaya çıkan veya tespit edilen farklı derecelerdeki glukoz intoleransı olarak tanımlanabilir. Gestasyonel diyabet tanısal kriterlere ve topluma göre %1-14 arasında değişiklik gösterir, gebelerin yaklaşık %7'si GDM'den etkilenir. Gestasyonel diyabet, diyabetojenik plasental hormonlar nedeniyle oluşan, insulin direncine karşı maternal glukoz metabolizması adaptasyon sağlayamadığında sıklıkla karşımıza çıkar ve neonatal ölüm, ölü doğum, makrosomi, omuz distosisi ve neonatal hipoglisemi gibi komplikasyonların eşlik edebildiği bir durumdur. Ghrelin, büyüme hormonu sekresyonunu uyaran peptid yapılı bir hormondur. Ghrelinin fertilizasyon, embriyo gelişimi ve implantasyon açısından önemi belirtilmiştir. Bununla birlikte ghrelin glukoz metabolizmasında rol almakta ve intrauterin malnutrisyonda adaptasyonda rol almaktadır. Gestasyonel diyabette bu nedenle ghrelin düzeylerinin değerlendirilmesinin; glikoz metabolizması ile ilişkisi düşünüldüğünde, önemli olduğunu düşündürmektedir. Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde takip edilmekte olan ve çalışma kriterlerini taşıyan 45 GDM ve 35 sağlıklı gebe olmak üzere toplam 80 gönüllü katılımcı dahil edildi. Hormonlar ELİSA yöntemi ile analiz edildi. Bulgu: Gestasyonel diyabetli gebe hastalar ve kontrol grubu biyokimyasal ve ghrelin değerleri açısından karşılaştırıldığında her iki grup arasında açlık glukoz, hemoglobin, AST ve ALT değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark izlenmedi (p>0.05). Yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve doğum ağırlığı açısından sonuçlar her iki grupta benzer bulundu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Gestational diabetes (GDM) can be defined as different levels of glucose intolerance that occurs or is detected during pregnancy for the first time. Gestational diabetes varies between 1-14% according to the diagnostic criteria used and the society and approximately 7% of pregnant women are affected by GDM. Gestational diabetes is caused by diabetogenic placental hormones and occurs when maternal glucose metabolism cannot adapt to insulin resistance. GDM is associated with complications such as neonatal death, stillbirth, macrosomia, shoulder dystocia and neonatal hypoglycemia. Ghrelin is a peptide-structured hormone that stimulates growth hormone secretion. In previous studies, the importance of ghrelin in terms of fertilization, embryo development and implantation was defined. Ghrelin is involved in glucose metabolism at the same time and is involved in the adaptation of intrauterine malnutrition. Therefore, considering the relationship between ghreline and glucose metabolism, it is important to evaluate ghrelin levels in gestational diabetes. Methods: A total of 80 volunteers, consisting of 45 GDM and 35 healthy pregnant women, meeting the inclusion criteria and who had their prenatal follow-ups at Marmara University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology, were included in the study. Hormones were analyzed by ELISA method. Results: There was no statistically significant difference in fasting glucose, hemoglobin, AST and ALT levels between gestational diabetes and control group (p> 0.05). Neonatal intensive care unit requirement and birth weight results were similar in both groups (p> 0.05).