Muqayesekırına zimanê hîtîtî û Kurdî (Kurmancî)
Hititçe ve Kürtçenin (Kurmanci) karşılaştırılması / comparison Hitites language and Kurdish
- Tez No: 563504
- Danışmanlar: PROF. DR. VECHİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Kürtçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tezin amacı Hitit dili ile Kürt dilinin Kurmanci lehçesinin karşılaştırılmasıdır. Hitit dili en eski Hint-Avrupa Dil Ailesi'ne ait bir dildir ve Anadolu Dilleri Grubunda yer almaktadır. Kürt dili de Hint- Avrupa dil ailesinin İrani Kolunun Kuzeybatı grubunda yer almaktadır. Bu çalışma, daha çok gramatik kaynaklar ve çivi yazılı metinlerden yararlanılıp bu esaslar çerçevesinde hazırlanmıştır. Bu çalışma giriş, üç bölüm ve sonuçtan meydana gelmektedir. Birinci bölümde dil, sesbilim ve şekilbilim; ikinci bölümde isim, zamir ve sıfat; üçüncü bölümde zarf, ergativ ve fiil, açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare the Hittite language and Kurdish language's Kurmanci dialect. The Hittite language belongs to the oldest Indo-European Language Family and belongs to the Anatolian Languages Group. The Kurdish language is also in the Northwest Group of the Iranian branch of the Indo-European Language Family. This study mainly benefited from grammatical sources and cuneiform texts, and has been prepared within the framework of these principles. This study consists of introduction, three chapters and conclusions. In the first part, language, phonology, morphology, second part are compared in terms of noun, pronoun and adjective. In the third chapter, adverb, ergativ and verb are compared.