On modeling the single period spare parts distribution system design problem by mixed integer linear optimization
Tek dönemli yedek parça dağıtım sistemi tasarım probleminin karışık tam sayılı doğrusal optimizasyon ile modellenmesi üzerine
- Tez No: 563515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVENÇ ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TEVHİDE ALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yedek parça lojistik sistemlerinin etkinliği ve verimliliği müşterilerin hizmet düzeylerinin değiştirilmesinde önemli bir rol oynar. Yüksek kaliteli bir satış sonrası servisi vermesi firmaya rekabet üstünlüğü sağlar. Tek dönemli çok parçalı yedek parça dağıtım sistemi tasarım problemini çalışmak için, tesis yer seçimi ve araç büyüklüğü ile birlikte rotalama kararları da içeren tek amaç fonksiyonlu karmaşık tam sayılı doğrusal programlama problem gösterimi, depoların kurulum ve işletme maliyetleri ve araçların taşıma maliyetlerini içeren toplam maliyetini en küçükler. Gerçekçi bir yedek parça dağıtım sistemi probleminin tanımlanmasının ve çözülmesinin mümkün olması için, problemi küçültmek amacıyla ürün akış verisinde toplulaştırma ve matematiksel modelin kolaylaştırılması amacıyla servis noktalarına dağıtım rotalarının önceden yaratılması yoluna gidilmiştir. Çalışmamızın ana odağı rotaların önceden yaratılmasıdır. Farklı rotalama sezgiselleriyle yaratılan rota kümelerinin etkilerini gözlemlemeyi hedeflemekteyiz. Üç farklı rotalama sezgiselinin performansları, çözüm kalitesi ve optimal çözüm elde etmek için gerekli hesaplama zamanına bakılarak karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Efficiency and effectiveness of spare parts logistics play a significant role in changing customers' service levels. A company providing high quality after-sales support to their customers gains competitive advantages. To study a single period multi commodity spare parts distribution system design problem, we present a mathematical model in the form of a mixed integer linear programming problem formulation. The mathematical model incorporates facility location decisions and vehicle size selection as well as routing decisions. The problem formulation minimizes the total cost including opening and operating costs of the depots and transportation costs for the vehicles. In order to define and solve a realistic spare parts distribution system design problem, we use aggregation on the commodity flow data to reduce the size of the problem and generate the outbound distribution routes from the regional depots to the service points apriori to simplify the mathematical model. The main focus of this study is the apriori route generation; we aim to observe the impact of different route sets obtained by different heuristic methods. The solution quality and the computation time to solve the problems to optimality are used to compare the performance of the three routing heuristics.