Role of micrornas in hepatocellular carcinoma development and metastasis
Hepatoselüler karsinoma gelişim ve metastazında mikrornaların rolü
  1. Tez No: 563514
  2. Yazar: YUNUS AKKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÖZÜAÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Moleküler Tıp, Biology, Bioengineering, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Otofaji, proteinlerin ve hatta hasarlı organellerin temizlenmesinde rol alarak hücresel homeostazı sağlayan bir stress yanıt mekanizmasıdır. Otofaji kapasitesi veya aktivitesindeki değişiklikler metabolik hastalıklar ve kanser dahil olmak üzere birçok patoloji ile ilişkilendirilmiştir. Buna ek olarak, mikroRNAların da hücresel değişim, karsinogenez ve hatta otofaji gibi temel hücresel olayları düzenlediği bildirilmiştir. Hem otofaji hemde miRNA yolaklarında meydana gelen bozukluklarının en ölümcül kanser türlerinden biri olan hepatoselüler karsinoma (HCC) patogenezi ve seyirine katkıda bulunduğu ortaya çıkarılmıştır. MiRNA regülasyonlarındaki değişikliklere düşük dereceli diplastik nodülellerin oluşumundan ileri HCC ye kadar hepatokarsinogenezin hemen hemen tüm aşamalarında rastlanmaktadır. Bu nedenle, miRNAlar tarafından sağlanan otofajik düzenlenmenin bize HCC için yenilikçi ve hedefli tedavi seçenekleri sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Autophagy is a cellular stress response mechanism whose activation leads to the degradation of proteins as well as damaged organelles for maintaining cellular homeostasis. Autophagic capacity or alteration of its activity was found to relate with several pathologies, including cancer and metabolic diseases. Besides, microRNAs (miRNAs) have implicated in several fundamental biological processes such as cellular transformation, carcinogenesis, and even autophagy. Deregulation of both autophagy and miRNA pathways have found to contribute to the pathogenesis and progression of hepatocellular carcinoma (HCC), which is one of the mortal types of cancer. Deregulation of autophagy-regulating miRNAs addressed almost all stages in HCC tumorigenesis from manifestation of low-grade dysplastic nodules to advanced disease. Thus, manipulation of autophagy by miRNAs might provide novel targeted therapy options for HCC.