Suriye'deki iç savaşın Türkiye'de oluşturduğu sosyal ve mekansal etkilerin analizi: Reyhanlı ilçesi örneği
Analysis of social and spatial effects in Turkey caused by the civil war in Syria: The case of Reyhanlı
  1. Tez No: 563539
  2. Yazar: LEVENT BİRSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çağımızın en bilindik problemlerinden biri haline gelen göç olgusu Osmanlı'nın yıkılış sürecine girmesiyle birlikte sık sık karşımıza çıkan bir durum haline gelmiştir. Osmanlı'nın yıkılış sürecinin ardından Cumhuriyetin kuruluş yıllarında, mübadele zamanlarında, Körfez Savaşlarında ve son olarak da Arap Baharı sonrası Suriye'de yaşanan gelişmeler sonucunda ülkemiz yine göç dalgalarıyla karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışma; Türkiye'nin tüm illerine dağılmış olan Suriyeli Sığınmacıların sosyal ve mekânsal alanda ne gibi etkiler yarattığını, bu etkilerin özellikle Hatay / Reyhanlı özelinde ne şekilde kendini gösterdiğini, yerli halkın sığınmacılara karşı bakış açısını ve bu durumdan nasıl etkilendiklerini, var ise olumsuz etkileri minimuma indirmek için mevcut durumu görmeyi ve ülkemiz lehine alınacak tedbirler için bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir. Çalışmada son 150 yıllık göç olayları da incelenmiş ve günümüzde oluşan etkilerin geçmişte oluşan etkiler ile paralel ilerlediği gözlenmiştir. Araştırmada yerel halkın genel manada sığınmacılardan memnun olmadığı saptanmıştır. Bu durum üzerinde etkili olan sebeplerin başında güvenlik problemleri ve ekonomik kaygıların geldiği belirlenmiştir. Reyhanlı'da önemli bir nüfusa sahip sığınmacıların gelecek için kaygı yarattığı ve sürekli bir varlığın istenmediği anlaşılmıştır. Sığınmacıların yaratmış olduğu mekânsal yansımalara bakıldığı zaman; sağlık alnında problem ve yetersizlikler yaşandığı, lojistik sektöründeki gelirlerin azaldığı, güvenlik sorunlarının ilçede kalıcı izler bıraktığı, yatay ve dikey yapılaşma ile şehrin kontrolsüz geliştiği, kültürün çeşitlendiği, gastronomi alanında ilerlemeler kaydedildiği, enflasyonun yükselme ve dengelenme dönemi yaşadığı, sermaye ve şirket varlığında artış yaşandığı tespit edilmiştir. Bu bağlamda sığınmacıların hem olumlu hem olumsuz etkiler yarattığı bulgular arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of immigration, which has become one of the most known problems of our age, has become a frequently encountered situation with the fall of the Ottoman Empire. Following the collapse of the Ottoman Empire, our country was again faced with migration waves as a result of the developments that took place during the establishment years of the Republic, during the exchange times, during the Gulf Wars and finally after the Arab Spring. In this study; It is aimed to understand the current status to minimize the adverse effects if exist, what kind of influences are created in the social and spatial area of the Syrian Refugees who spread among all provinces of Turkey, how these influences show up especially in Hatay/ Reyhanlı, perspective of the local people on the asylum seekers and how they are affected from this situation and it is aimed to obtain a perspective for the measures to be taken in favor of our country. In the study, the migration events of the last 150 years have also been examined and it was observed that the effects occurring today are in parallel with those occurring in the past. In the study, it was found that the local people were not satisfied with the asylum seekers in general. Security problems and economic concerns have been identified as the most important factors affecting this situation. It has been understood that asylum seekers with a significant population in Reyhanlı cause anxiety for the future and that a permanent presence of them is not desired among the local people. When the spatial reflections created by asylum seekers are examined; it was found that the problems and inadequacies occur in the health field, incomes in logistics sector decreased, security problems left lasting traces in the district, the city developed uncontrollably with horizontal and vertical construction, diversification of culture did occur, progress was made in gastronomy field, increase and balancing periods occurred in inflation and there was an increase in the presence of capital and companies. In this context, asylum seekers have both positive and negative effects according to the findings.