Tatlı su kaynaklarındaki pH ve klor seviyesinin kolorimetrik yöntemle ölçülmesi
Colorimetric measurement of pH and chlor level in fresh water sources
  1. Tez No: 563538
  2. Yazar: SÜLEYMAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UÇMAN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Halk Sağlığı, Science and Technology, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmada, içme ve kullanma sularında serbest klor ve pH parametrelerini hızlı ve güvenilir bir şekilde görüntü işleme tabanlı kolorimetrik yöntemle analiz eden mevcut yöntemlere alternatif portatif bir sistem sunulmuştur. Önerilen sistem, sulardan alınan su numunelerine ilgili ajan damlatılarak oluşan rengin, kamera ile algılanması ve görüntü işleme teknikleri ve yapay sinir ağı (YSA) ile analiz edilmesi temeline dayanmaktadır. Gerçekleştirilen sistemden elde edilen ölçüm sonuçlarına göre önerilen yöntemin serbest klor konsantrasyonu için % 99,39, pH değeri için % 99,64 doğrulukta olduğu bulunmuştur. Analiz sonuçları önerilen yöntemin içme sularında, yüzme havuzlarında, kuyu sularında, aquaparklarda serbest klor ve pH değerlerinin belirmesinde kullanılabileceğinin göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, an alternative portable system has been presented to analyze the free chlorine and pH parameters in drinking and utility water using the colorimetric method based on image processing. The proposed system is based on the detection of the color of the water from the water samples as a result of the drip of the agent, and the analysis by image processing techniques and artificial neurol network. According to the measurement results obtained from the system, the proposed method was found to have an accuracy of 99.39% for free chlorine concentration and 99.64% for pH value. The results of the analysis showed that the proposed method can be used to determine the free chlorine and pH values in drinking water, swimming pools, well waters, aquaparks.