Lise yöneticilerinin dönüşümcü liderlik özeliklerinin incelenmesi (Irak- Kerkük örneği)
Investigation of transformational leadership features of high school managers (Iraq-Kerkuk sample)
  1. Tez No: 563641
  2. Yazar: MARDIN TAHSEEN ABDULRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM BÜLENT FİŞEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, Irak/Kerkük ilinde görev yapan Lise Yöneticilerinin dönüşümcü liderlik davranışlarını sergileme düzeylerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek ve bu görüşlerin çeşitli değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Bu amaçla çalışmanın örneklemini; tamamı lisans programından mezun olmuş, 215'i kadın ve 284' ü erkek olan yine bu ilde görev yapan toplamda 499 gönüllü öğretmen ve yönetici oluşturmuştur. Katılımcılardan veriler, ölçekler aracılığı ile toplanmıştır. Ölçme aracı olarak Bass ve Avolio tarafından (1995) geliştirilen“Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği”(MLQ 5X-Short) ve Koh'un (1996) geliştirdiği Ağca ve Kızıldağ'ın (2013) de Türkçe' ye uyarlamasını yaptığı Girişimcilik ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilen istatistiksel analizinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Çok faktörlü liderlik ölçeği ile girişimcilik ölçeğinin alt boyutları arasındaki ilişki Pearson (r) korelasyon tekniği ile hesaplanmıştır. Çok faktörlü liderlik ölçeği ve girişimcilik ölçeği alt boyutlarında belirtilen ifadelerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı ikili kategorilerde Independent Sample T testi ile ikiden fazla olan kategorilerde ise One Way ANOVA testi ile hesaplanmıştır. Analizlerde ayrıca ANOVA testinde ortaya çıkan farklılıkların tanımlanmasında ise LSD testi kullanılarak anlamlı farkın kategoriler arasındaki dağılımları belirlenmiştir. Elde edilen istatistiksel sonuçlar 0,05 anlamlılık düzeyinde incelenmiştir. Sonuç olarak çalışmaya dâhil edilen katılımcıların demografik özellikleri, girişimcilik özellikleri açısından karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir ve girişimcilik ölçeği alt boyutlarından bazılarında belirli değişkenler (medeni durum, hizmet süresi, çalışılan kurum, refah düzeyi) üzerinde anlamlılıklar olduğu tespit edilmiştir. Çok faktörlü liderlik açısından elde ettiğimiz bulgular kısmi olarak çoklu liderlik ölçeği alt boyutlarında bazı değişkenler açısından (çalışılan kurum-serbestlik tanıyan,) anlamlılık gösterdiği bulunmuştur. Fakat dönüşümcü liderlik özellikleri üzerinde herhangi bir değişkenin etkilemediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the views of teachers about the transformational leadership behaviors of high school administrators working in Iraq / Kirkuk and to determine whether these views differ in terms of various variables. For this purpose, a total of 499 volunteer teachers and managers participated in the study. Data were collected by scale. Multi-Factor Leadership Scale (MLQ 5X-Short) developed by Bass and Avolio and Entrepreneurship Scale were used as a data collection tool. SPSS package program (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) was used for analyzed obtained data. The relationship between sub-dimensions of the multi-factor leadership scale and the entrepreneurship scale was calculated by Pearson (r) correlation technique. The Independent Sample T test was used to compare the expressions in the sub-dimensions of the multi-factor leadership scale and entrepreneurship scale, and the One Way ANOVA test was used in the more than two categories. In the analysis of the differences between the categories in the ANOVA test LSD test was used. Statistical results were examined at 0.05 significance level. As a result, the demographic characteristics of the participants included in the study were not show a significant difference on entrepreneurial characteristics. In some of the sub-dimensions of entrepreneurship scale, it was determined that there were significances on some variables (marital status, duration of service, institution, welfare level). The findings we obtained in terms of multi-factor leadership were found to be significant in terms of some variables in the multi-factor leadership scale sub-dimensions (institution-free recognition). However, no significant difference was found in transformational leadership characteristics.