Kinoa (Chenopodium quinoa Willd.) bitkisinde in vitro koşullarda farklı eksplantlar kullanılarak sürgün rejenerasyon çalışmaları
Shoot regeneration studies from different explants of qui̇noa (Chenopodium quinoa Willd.) under in vitro conditions
- Tez No: 563677
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET UĞUR YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma 2017-2019 yıllarında in vitro koşullarda çimlendirilen kinoa bitkisinden (Chenopodium quinoa Willd.) elde edilen hipokotil, boğum arası, yaprak, kotiledon boğumu ve çift kotiledon ile embriyo eksplantları kullanılarak yapılmıştır. Çalışmada eksplantların rejenerasyon kabiliyeti 0,00 (kontrol), 0,25, 0,50, 0,75, 1,00, 1,25, 1,50, 1,75, 2,00 mg/l BAP ve 0,00, 0,01 mg/l NAA (17 adet muamele) içeren MS ortamı kullanılarak kıyaslanmıştır. Sadece kotiledon boğumu ve çift kotiledon ile embriyo eksplantından rejenerasyon elde edilmiştir. Köklendirme amacıyla 0,25 mg/l IBA içeren MS ortamı kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, kinoa bitkisinde gelecekteki doku kültürü çalışmalarının geliştirilmesine ve planlanmasına yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted during 2017-2019 using hypocotyl, inter-node, leaf, cotyledon node and two cotyledons with embryo explants obtained from quinoa plants (Chenopodium quinoa Willd.) germinated under in vitro conditions. The study compared regeneration ability of these explants on MS medium containing 0.00 (control), 0,25, 0,50, 0,75, 1,00, 1,25, 1,50, 1,75, 2,00 mg/l BAP and 0,00, 0,01 mg/l NAA (17 treatments). Only cotyledon node and two cotyledons with embryo explant induced regeneration. No shoot regeneration was noted on the rest of the explants. These shoots were rooted on 0,25 m/l IBA containing MS medium. These results will help in developing and planning future tissue culture studies on quinoa.