Akıllı iş güvenliği sistemlerinde yangın önleme/erken müdahale sistemlerinin analizi
Fire prevention / early intervention analysis in intelligent occupational safety systems
- Tez No: 563693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FARUK BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
2000'li yılların başından alt yapısı oluşturulan ve 2011 yılından itibaren geniş kapsamlı bir atılıma dönüşen üretimde dijitalleşme (Endüstri 4.0); marka ve üretim avantajını kaybetmeye başlayan Avrupa'nın bu duruma karşı gösterdiği reaksiyon olarak adlandırılabilir. Merkezine Siber-Fiziksel Sistemleri, Nesnelerin İnterneti, Büyük Veri gibi teknolojik bileşenleri alarak üretim maliyetini azaltmayı, verimliliği artırmayı hedefleyen bu süreç günümüzde, farklı ülkelerde değişik varyasyonları uygulanan küresel bir fenomen haline gelmiştir. Her yıl binlerce insanının ölümüne, yaralanarak sakat kalmasına ve milyonlarca dolarlık kayıplara sebep olan iş kazaları ve yangınlar, %90 oranında bireysel hata ve ihmallerden kaynaklanmaktadır. Endüstri 4.0'ın teknoloji tabanlı bileşenleri iş sağlığı ve güvenliği, yangın gibi üretim alanlarında önemli kayıplara yol açan problemlerin çözümünde de etkin rol üstlenebilir. Bu konu ile alakalı genel beklenti, çevrimiçi veri analizi, nesnelerin interneti ve yapay zekâ teknolojilerinin makine ve endüstriyel sistemleri daha özerk hale getirmeye devam etmesidir. Böylece üretim süreçleri bütünüyle şeffaflaşacağından meydana gelen aksaklıklar kolay tespit edilerek, zarar verme potansiyeli olan olaylar önlenebilecektir. Üretimde dijitalleşme, yangın güvenliği ve iş sağlığı-güvenliği konularının işlendiği bu tez çalışması ile varılmak istenen amaç; Endüstrideki yeni çağa uyum sağlamanın önemini vurgulamak ve bu çağı yaratan teknolojilerin, üretim alanlarının güvenliğini ve çalışanların sağlığını korumdaki rolüne değinmektir.
Özet (Çeviri)
Digitalization in production (Industry 4.0), whose infrastructure was formed in the early 2000s and transformed into a comprehensive advance since 2011; it can be called as shown reaction of Europe, which brands and starting to lose production advantage, against this situation. This process, which aims to reduce production cost and increase productivity by taking technological components such as Cyber-Physical Systems, Internet of Things, Big Data to its center, has become a global phenomenon in which different variations are applied in different countries. Occupational accidents and fires, which cause thousands of deaths, injuries and disabilities and millions of dollars of losses every year, are caused by 90% individual errors and omissions. The technology-based components of Industry 4.0 can also play an active role in solving problems that lead to significant losses in production areas such as occupational health and safety and fire. The general expectation related to this subject is; online data analysis means that the Internet of objects and artificial intelligence technologies continue to make machinery and industrial systems more autonomous. Since the production processes will be completely transparent, the failures that occur can be easily identified so that the potential damages can be prevented. The aim of this thesis which includes digitalization in production, fire safety, and occupational health and safety; emphasizing the importance of adapting to the new age in the industry and explain the role of technologies applying this era in protecting the safety of production areas and the health of employees.