Bitim işlemlerinde ultrasonik yöntemin etkileri
Effects of ultrasonic methods on finishing
  1. Tez No: 56371
  2. Yazar: BEKİR CENKKUT GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada ultrasonik enerji kullanımının bitim işlemlerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada ultrasonik enerjinin kimyasal bitim işlemleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu araştırmada iki proses belirlenmiş olup bunlardan biri konvansiyonel fular yöntemi diğeri ultrasonik prob yöntemidir. Ultrasonik prob yönteminde sıkma işlemi yerine santrafüj yöntemi kullanılmıştır. Güç tutuşurluk ve buruşmazlık kimyasal bitim maddeleri (reaktan tipi) ile materyal olarak % 100 pamuk kaim ve ince kumaşlar kullanılmıştır. Örnek kumaşlarda güç tutuşurluk testi (LOI) buruşmazlık açısı ve mukavemet testleri yapılmıştır. Ayrıca termal analiz testlerinden DSC ve DTGA testleri uygulanmıştır. Test sonuçlan değerlendirilmiş ve konvansiyonel yöntem ile ultrasonik yöntem sonuçlarının birbirine yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This work has employed the effects of ultrasonic energy on chemical finishing processes. Two processes have been applied in this study. One is the conventional pad mangle method and the other is the ultrasonik probe application method by using centrifugal squeezing instead of mangle. Flame retardant and crease resistance finishing chemicals (reactant types) were used and appllied on to light and heavy weight 100% cotton samples. Further, all samples were tested for flame retardancy (LOI), crease recovery and tenacity. Thermal analysis techniques such as DSC and DTGA were also employed in this work. The results were shown that conventional pad mangle method and ultrasonic probe application have given similar results. Ill