Kırmızı pancarın çözünür proteinlerinin ayrılması ve saflaştırılması II. o/o 50-55 amonyum sülfat doygunluğunda çöktürülmüş fraksiyon proteinleri
- Tez No: 56372
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ENGİNÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Bu çalışmada kırmızı pancar {Beta vulgaris L. Subsp. rapa f. rubra) suyunun %50 ve %55 amonyum sülfat doygunluğunda çöktürülmüş fraksiyonlarındaki çözünür proteinlerin ayrılmasına, saflaştırılmasına ve tanımlanmasına çalışılmıştır. İki farklı yöntemle çöktürülen her iki fraksiyonda da aynı proteinlerin bulunduğu Davis-PAGE (4 ana bant) ve Laemli SDS-PAGE (13 bant, MA:64.0 kDa, 50.5 kDa, 49.0 kDa, 46.0 kDa, 37.0 kDa, 36.0 kDa, 29.5 kDa, 26.5 kDa, 24.0 kDa, 22.0 kDa, 18.0 kDa, 17.5 kDa ve 14.5 kDa) yöntemiyle saptanmıştır. Preparatif Davis-PAGE'de en az yürümüş olan ilk bant (Bant I) ekstre edilerek Laemli SDS-PAGE ile bu proteinin üç polipeptid zincirinden (Molekül Ağırlıkları: 50.5 kDa, 49.0 kDa ve 46.0 kDa) oluştuğu saptanmıştır. Dansil klorür yöntemiyle N- Terminal amino asit tayini üç N-Terminal amino asit varlığının [Glutamik asit (veya Treonin); Aspartik asit (veya Glutamin veya Serin); Metiyonin (veya Alanin)] saptanması Bant I proteininin üç polipeptid zincirinden oluştuğunu kanıtlamaktadır. Karbohidrat tayini ile bu proteinde farklı iki karbohidrat (veya karbohidrat türevi) varlığı saptanmıştır. Sonuç olarak Bant I proteini üç polipeptid zincirli bir glikoprotein olarak tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
LU SUMMARY The aim of this study was to purify and identify the soluble proteins of the red beet juice {Beta vulgaris L. Subsp. rapa /.rubra') precipitated by fifty and fifty-five percent ammonium sulphate saturation. The proteins of the both fractions, precipitated by two different methods, displayed identical proteins by Davis PAGE (four main protein bands) and by Laemli SDS-PAGE (13 bands with molecular weights of 64.0 kDa, 50.5 kDa, 49.0 kDa, 46.0 kDa, 37.0 kDa, 36.0 kDa, 29.5 kDa, 26.5 kDa, 24.0 kDa, 22.0 kDa, 18.0 kDa, 17.5 kDa and 14.5 kDa). The slowest migrating protein in disc electrophoresis (Band I) was extracted from the preparative Davis PAGE. The Laemli SDS-PAGE displayed the presence of the three polypeptide chains (Molecular Weight of 50.5 kDa, 49.0 kDa and 46.0 kDa) in Band I protein. Dansyl chloride N-Terminal analysis displayed the existence of three N-Terminal amino acids [Glutamic acid (or Threonine); Aspartic acid (or Glutamine or Serine) and Metionine (or Alanine)], confirming that the Band I protein was composed of three polypeptide chains. The presence of two kinds of carbohydrates (or carbohydrate derivatives) was revealed by carbohydrate analysis. Based on these results, the purified Band I protein was identified as three polypeptide chained glycoprotein.