Mikroelyaf (PES)/ pamuk karışımı ipliklerde karışım ornlarının iplik yapısına ve özelliklerine etkisi
  1. Tez No: 56376
  2. Yazar: RAHMİ KARAGÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ BAŞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Bu çalışmada, pamuk/ poliester mikroelyaf karışımı ring ve O.E. rotor ipliklerde, karışım oranlarının iplik özelliklerine etkisi ve ipliklerin yapısı incelenmiştir. Üretilen ipliklerin düzgünsüzlük, mukavemet ve kopma uzaması testleri yapılarak, karışım oranlan ile düzgünsüzlük, mukavemet ve uzama arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. İpliklerin boyuna görünüşleri ile enine kesitleri mikroskopta incelenerek lif inceliğinin iplik yapısına etkisi beklenmiştir. % 100 pamuk ve % 100 poliester iplerinin mukavemet ve uzama değerlerinden, karışım ipliklerinin mukavemet ve uzama değerleri hesaplanarak ölçülen değerlerle karşılaştırılmıştır. 67 PES / 33 CO karışımlı 22 tex ring ipliklerinde, hesaplanan ve ölçülen mukavemet değerleri aynı, diğer bütün ipliklerde ise, birbirlerine çok yalan değerler bulunmuştur. Uzama değerleri ise, O.E. rotor ipliklerinde hemen hemen aynı, ring ipliklerinde ise, ölçülen değerler biraz büyük bulunmuştur. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF BLEND RATIO ON STRUCTURE PROPERTIES OF MICROFIBRES / COTTON YARNS The effect of yarn structure and the blend ratio of the ring and O.E rotor yarns spun from mixtures of cotton and polyester microfibres on the yarn properties has been the subject of this investigation. Test are carried out on regularity, strength and elongation of the yarns spun from blended fibres and their relationships are sought with the blend ratios. The longitudinal and cross sections are studied under microscope and the effect of fibre fineness is determined on the yarn structure. The values of strength and elongation tests on yarns from 100 % cotton and 100 % polyester are first determined, therefrom theoretical values are calculated for blend yarns. The theoretical values are compared with the actual test results of the blend yarns. The strength values found and calculated are the same for 22 tex ring yarns of 67 PES / 33 CO blends whereas for other yarns the values are nearly similar. The elangation values found and calculated are almost the same for OE rotor yarns while the former are higher for ring yarns. m