Polyester mikroelyaf materyallerinin ön terbiye ve Ht boyama parametrelerinin araştırılması
  1. Tez No: 33823
  2. Yazar: NEVİN KARAHAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, polyester mikrolitlerinin ön terbiye ve HT boyama parametrelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Giriş bölümünde konunun amacı ve içeriği hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, mikrolitlerin üretimi, kullanım özellikleri, ön terbiye ve HT boyama işlemleriyle ilgili bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde, deneysel işlemlerde kullanılan kumaşlar, boyarmaddeler, kimyasallar, deneylerde kullanılan cihazlar ve uygulama metodları verilmiştir. Dördüncü bölümde, deneysel çalışmanın sonuçlan hakkında tartışılmış ve son bölümde ise konu ile ilgili toplu bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is aimed to investigate the pretreatment and HT dyeing parameters of polyester microfibers. An introductory information about the content and coverage of this dissertation is given in the first part. More detailed account of the usage and processing characteristics of microfibers is made followed by some aspects of HT dyeing of polyester microfibers in the second part. In the experimental chapter, initially the equipment used are introduced then a detailed information on the chemicals used in the experiments is given in addition to the method of the investigation. The results obtained from the experimental work are discussed before the final section in which an overall comment on the subject is made.