Ütopyalarda kadın, feminist bir ütopya incelemesi: Charlotte P. Gilman: Kadınlar Ülkesi
Women in utopia a feminist utopia review: Charlotte P. Gilman – Herland
- Tez No: 563780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN ÇANKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Felsefe, Sosyoloji, Western Linguistics and Literature, Philosophy, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Ütopyalar, mevcut sistemin toplumsal, siyasal ve ekonomik yapılanmalarında görülen eksiklik ve hatalara karşı bir eleştiri özelliği taşımaktadır. Bunun yanında ütopyalar, bu eksikliklerin ve hataların giderildiği, alternatif bir“daha iyi”toplum tasarımı ortaya koyarlar. Feminizm, ataerkil ideolojinin yaratmış olduğu cinsiyet eşitsizliği ve ayrımcılığa karşı bir mücadele şeklidir. Feminizmin hedefi cinsiyetçiliği, cinsiyetçi baskı ve sömürüyü ortadan kaldırmaktır. Feminist hareket, erkek egemen düzenle mücadele ederken farklı yöntemler ve araçlar kullanmış ve geliştirmiştir. Ütopyalar, feminist mücadelenin araçlarından biri olmuştur. Bu çalışma, geleneksel ütopyalarla feminist ütopyalar arasındaki farkları ortaya koyarak toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna yaklaşım farklılıklarını açığa çıkarmayı hedeflemektedir. Geleneksel ütopyalar, eşit ve adil bir düzen tesis etmeyi hedefleseler de cinsiyetler arası ayrımı devam ettirdikleri için eşitlik iddialarında başarılı olamamıştır. Bu durum eşitlik mücadelesine kadınların dahil edilmediğini göstermektedir. Feminist ütopyalar ise, eşit ve adil bir dünyanın cinsiyet eşitliği sağlanmadan mümkün olamayacağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Utopias have the feature of criticism against the deficiencies and mistakes seen in the social, political and economic structures of the current system. In addition, utopias present an alternative society design in which these deficiencies and mistakes are eliminated. Feminism is a form of struggle against gender inequality and discrimination created by patriarchal ideology. The goal of feminism is to eliminate sexism, sexist oppression and exploitation. The feminist movement has used and developed different methods and means to combat the male-dominated order. Utopias have become one of the means of feminist struggle. This research aims to reveal the differences between approaches to gender equality by revealing the differences between traditional utopias and feminist utopias.Even though traditional utopias aim to establish an equal and fair order, they have not been successful in their claims of equality because they continue to discriminate between the sexes. This situation shows that women are not included in the struggle for equality. Feminist utopias have shown that an equal and fair world cannot be achieved without gender equality.