Terörizmin ekonomik büyüme ve sabit sermaye yatırımları üzerindeki etkisi: Türkiye örneği
The effect of terrorism on economic growth and gross fixed capital formation: The case of Turkey
  1. Tez No: 563824
  2. Yazar: SÜLEYMAN UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEREM KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Terörizm, dünyada uzun yıllar boyunca bazı ülkelerin temel sorunu olarak algılanırken, 11 Eylül olaylarından sonra hemen hemen bütün ülkeleri etkileyen uluslararası bir tehdit olarak görülmeye başlanmıştır. Bu tehditle birlikte, ülkelerin ekonomik gücü ve kaynaklarının kullanım kompozisyonları değişmiş, gelişme ve kalkınmalarında arzu edilen seviyeye ulaşmaları engellenmiştir. Türkiye'nin arzu edilen sosyo-ekonomik kalkınmasını gerçekleştirememesinin en önemli nedenlerinden biri de terörizm olmuştur. Terörizmin fazla görülmediği ülkelerde politika yapıcılar refah seviyelerini yükseltici politikalara daha fazla yer verirken, Türkiye ulusal güvenlik politikalarıyla kaynaklarının çoğunu terörizmle mücadeleye ayırmak zorunda kalmıştır. Dolayısıyla terörizmin makroekonomik göstergeler üzerindeki etkilerinin incelenmesi iktisat literatürü açısından önemli hâle gelmiştir. Bu amaçla çalışmada, terörizmin ekonomik büyüme ve sabit sermaye yatırımları üzerindeki etkisi Türkiye ekonomisi için 1982-2017 arasındaki yıllık veriler ile zaman serisi analizi yardımıyla incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre, terörizmin ekonomik büyüme ve sabit sermaye yatırımları üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca terörizmin sabit sermaye yatırımları üzerindeki olumsuz etkisinin, ekonomik büyüme üzerindeki etkisinden daha fazla olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Terrorism has been perceived as the main problem of some countries in the world for many years; however, it has started to be seen as an international threat affecting almost all countries after 9/11. This threat changed the economic power of countries and their ways of using the resources and prevented them from reaching the desired level in growth and development. Terrorism has been one of the most important reasons why Turkey's socio-economic development would not be realized. Policymakers give more importance to the policies that promote prosperity, in countries where terrorism is not seen much, yet Turkey, with its national security policy, has had to spare much from its sources to fight against terrorism. Therefore, it becomes very important to investigate the effects of terrorism on macroeconomic indicators from the perspective of economic literature. For this purpose, effects of terrorism on economic growth and fixed capital formations were investigated with the help of time series analysis and the annual data from 1982-2017 of Turkey's economy. According to the findings obtained from the study, it is seen that terrorism has a negative effect on economic growth and fixed capital formations. In addition, it was also determined that the negative impact of terrorism on fixed capital formations was more than the impact on economic growth.