Çocukların araştırma süreçlerine katılım deneyimlerinin geliştirilmesi: Çocuklarla birlikte araştırma
Improving children's participation in research processes: Research with children
  1. Tez No: 563825
  2. Yazar: ARZU AKAR GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN AVCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırmada amaç, çocukların araştırma süreçlerine katılım deneyimlerini geliştirmek ve çocukların araştırma süreçlerinde katılımcı bireyler olarak görülebileceği gerçeğini yansıtmaktır. Bu araştırma karma yöntem desenlerinden iç içe geçmiş karma deseninde gerçekleştirilmiştir. Seçilen anaokulundaki bir sınıfın 60-72 aylık çocuklarından oluşan 23 çocuk tek grup olarak belirlenerek çalışma grubunu oluşturmuştur. Ön test süreci veri toplama işlemi yapıldıktan sonra 3 aşamalı (Bir Araştırma Nasıl Yapılır Serüveni, Örnek Araştırma Serüveni, Araştırmacı Çocuklar Serüveni) Katılımcı Araştırma eğitim sürecine geçilmiş ve üç aylık uygulama süresince de nitel veri toplama süreci devam etmiştir. Anekdot kayıtları, fotoğraflar, video, ses kayıtları, çocukların eserleri, deneysel süreç boyunca toplanan nitel veri toplama araçlarıdır. Nicel veri toplama araçları olarak; Erken Öğrenme Becerileri Ölçeği ve 60-72 Aylık Çocuklar için Bilimsel Süreç Becerileri Ölçeği kullanılmıştır. Deney sonrasında son test ve izleme gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları, Katılım Deneyimleri, Araştırma Yapma Becerileri ve Katılımcı Araştırma Sürecine İlişkin Ebeveyn Görüşleri açısından incelenmiştir. Çocukların katılım deneyimleri, katılım düzeyi ve katılımın nitelikleri olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Sonuçların, katılım düzeyleri açısından üst düzeyde katılımı yansıttığı görülmüştür. Katılımın niteliklerine yönelik sonuçlar ise, saygılı, gönüllü, ilgili, bilgilendirilmiş, kapsayıcı niteliklerinin yer aldığı şeklindedir. Çocukların araştırma süreçlerinde katılım düzeyi açısından üst basamaklarda yer almalarını sağlamak ve çocuklarla çalışma sürecinde katılımın niteliklerini içeren uygulamaları benimsemek çocukların araştırma süreçlerinde katılım deneyimlerinin desteklenmesini ve gelişmesini sağlamıştır. Araştırma yapma becerileri, araştırmaya temel oluşturan epistemik merak, araştırma süreçlerinde çocukların kullandıkları süreçleri yansıtan bilimsel süreç becerileri ve araştırma süreçlerinde çocukların kullandıkları temel becerileri yansıtan erken öğrenme becerilerine etkisi olarak üç boyutta incelenmiştir. Epistemik merak temasına ilişkin sonuçlar incelendiğinde, ilgi ve sebat olmak üzere iki kategoride incelenen kavramın araştırma yapma becerilerini doğuran niteliklere sahip olduğu görülmektedir. Bilimsel süreç becerilerine yönelik olarak bulgular incelendiğinde, katılımcı araştırma sürecinin çocukların bilimsel süreç becerilerini desteklediği görülmektedir. Bu kapsamda nitel verilerin de nicel verileri desteklediği görülmektedir. Nitel boyutta belirlenen yedi kategoriyi betimleyen yansıma kodların yoğun olduğu görülmektedir. Erken Öğrenme Becerilerine yönelik sonuçlar incelendiğinde, katılımcı araştırma sürecinin çocukların düşünme, dil ve sayı becerilerinin gelişimini desteklediği görülmektedir. Katılımcı araştırma sürecine ilişkin 12 ebeveynin görüşleri, Çocuklara ve Ebeveynlere Katkı olmak üzere iki temada incelenmiştir. Çocuklara katkı açısından sonuçlar incelendiğinde, araştırma yapma becerileri, merak ve motivasyon gibi daha çok araştırma süreçlerini destekleyici bulgular ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, katılımcı araştırma sürecinin çocukların katılım deneyimlerini, araştırma yapma becerilerini desteklediği sonucuna ulaşılmıştır. Çocukların kendi merceklerinden görüşlerini yansıtması, geliştirmesi ve paylaşması için fırsatlar yaratmak, araştırmacıların da çocuklara yönelik anlayışını güçlendirecek ve çocuklarla çalışma fikri gelişecektir. Sonuç olarak, katılımcı anlayışın benimsenmesi, çocukların yetkinliklerini ve becerilerini desteklemede çok önemlidir. Özellikle çocukluk alanında çalışan araştırmacıların, çocuklara ilişkin anlayışlarını derinleştirmeleri çocukluğun yeni sosyal bağlamını inşa etmede önemli rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to develop children's experiences of participating in research processes and to reflect the fact that children can be seen as participating individuals in research processes. This research is conducted in the design of integrated mixed method which is one of the designs of mixed method. The research group was formed as a single group from a class in a preschool from 23 children aged between 60-72 months. After the collection of pre-test data, 3-stages participatory research training process was started (Adventures of How to Make a Research, Example Research and Researcher Children) and the qualitative data collection process continued during 3-months practice period. Anecdotal records, photographs, video, sound recordings, and children's portsfolios are the qualitative data collection tools collected throughout the experimental process. As quantitative data collection tools; Early Learning Skills Scale and Scientific Process Skills Scale for 60-72 months old children were used. After the experiment, post-test and follow-up tests were performed. The research results were studied in terms of participatory experiences, the ability to do research and parental opinions regarding participatory research process. Participation experiences of the children are discussed in two dimensions: participation level and participation requirements. It was observed that the results reflect a high level of participation in terms of participation levels. The results regarding the requirements of participation are being respectful, voluntary, relevant, transparent and informative, inclusive. Ensuring that children are highly participated and adopting practices including the requirements of participation while working with children have led to support and development of participation experiences of children's to research processes. Their research skills were examined in three dimensions; the epistemic curiosity which forms a basis for research, the scientific process skills reflecting the processes used by the children in the research process and the early learning skills which reflect the basic skills used by the children in the research processes. When the findings related to epistemic curiosity theme are examined, it is seen that the concept studied in two categories, namely interest, and persistence, has the qualities that lead to research skills. When the findings regarding scientific process skills are examined, it is seen that the participatory research process supports the children's scientific process skills. In this context, it is seen that the qualitative data also support the quantitative data. It is seen that the reflection codes describing the seven categories determined in the qualitative dimension are intense. When the findings of Early Learning Skills are examined, it is seen that the participant research process supports the development of children's thinking, language and number skills. The views of 12 parents on the participatory research process were examined in two categories: The Contribution to Children and to Parents. When the results are examined in terms of contribution to children, findings which mostly supports research processes such as research skills, curiosity and motivation have emerged. In conclusion, it is found that the participatory research process supports children's participation experiences and their research skills. Creating opportunities for children to reflect, develop and share their own viewpoints will strengthen the researchers' understanding of children and the idea of working with children. To conclude, adopting the participatory research process is very important in supporting children's abilities and skills. Researchers' deepening their understanding of children particularly studying childhood plays an important role in building the new social context of childhood.