Understanding women's experience and expression of anger
Kadınların öfke deneyim ve ifadelerini anlamak
  1. Tez No: 563852
  2. Yazar: FİDAN ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma kadınların öfke deneyim ve ifadelerini derinlemesine araştırmayı amaçlamaktadır. Özellikle, kadınların öfke duygusuna ilişkin deneyimlerini nasıl anlamlandırdıkları ve öfkeyi ifade etme konusundaki yaklaşımları odak alınmıştır. Bu konuyu derinlemesine araştırmak amacıyla nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Yaşları 34 ile 49 arasında değişen sekiz kadın katılımcıyla yarı-yapılandırılmış, derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen niteliksel veri Tematik Analiz Metodu doğrultusunda analiz edilmiştir. Öznel öfke deneyimi ile ilgili dört ana temaya ulaşılmıştır: 1) istenmeyen bir duygu olarak öfke, 2) meşru bir duygu olarak öfke, 3) kişiler arası ilişkilere gömülü bir deneyim olarak öfke, 4) cinsiyete bağlı bir deneyim olarak öfke. Öfke ifadesi ile ilgili ise üç ana temaya ulaşılmıştır: 1) öfkenin doğrudan ifadesi, 2) öfkenin dolaylı yoldan İfadesi, 3) ifade edilmemiş öfke. Araştırmanın ortaya koymuş olduğu bu temalar öfke literatürü bağlamında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study was to gain a comprehensive understanding of women's experience and expression of anger. More specifically, it focused on how women make sense of their anger and what their experiences are about expressing this feeling. Qualitative research method was used within the purpose of gathering more detailed information regarding women's subjective experience of and expression of anger. Semi-structured interviews were conducted with eight women participants whose ages were between 34 and 49. The data was analyzed with Thematic Analysis Method in order to focus on richness and complexity of women's experience. Four super-ordinate themes related to women's subjective anger experience were derived from the thematic analysis, which are, 1) anger as an undesirable feeling, 2) anger as a justifiable feeling, 3) anger as an experience embedded in the interpersonal context, 4) anger as a gendered experience. three super-ordinate themes related to women's anger expression are, 1) direct expression of anger, 2) indirect expression of anger, 3) unvoiced anger-self-silencing. The results of the current study, including the above-mentioned themes were discussed in the light of the previous literature.