Chlorella vulgaris biyofilm kültürlerinde azot açlığının lipid üretimi üzerine etkisi.
The effect of nitrogen starvation on lipid production of Chlorella vulgaris biofilm cultures
- Tez No: 563880
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA İÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yapılan bu çalışmada Chlorella vulgaris mikroalginin biyofilm formu üzerinde azot (N) stresinin lipit üretimine etkisi araştırılmıştır. C. vulgaris mikroalgi 40 gün süresince %100 N ve %25 N içeren ortamlarda üremeye bırakılmıştır. Laboratuar ortamına uygun olarak tasarladığımız Dönen Algal Biyofilm Reaktörü ile C. vulgaris' in biyofilm oluşturma yeteneğini gözlenmiştir. C. vulgaris' in reaktör üzerinde biyofilm oluşturabilmesi için çeşitli malzemeler denenmiştir. Hasat kolaylığı ve yüksek tutunma gibi kriterler nedeniyle polietilen halatı kullanılmasına karar verilmiştir. Yapılan denemede en yüksek kuru ağırlık değeri 0,359 gr/m2 ile %100 N içeren ortamda elde edilmiştir. En yüksek total lipit miktarı ise 8,02 mg ile azot stresi uygulanmış %25 N içeren biyofilm formunda olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, the effect of Chlorella vulgaris microalgae on the production of nitrogen stress on biofilm form was investigated. C. vulgaris microalgae were allowed to grow in enviroments containing %100 N and %25 N for 40 days. The ability of C. vulgaris to form biofilm was observed with the Rotating Algal Biofilm Reactor (RABR) designed in accordance with the laboratuary enviroment. Various materials have been tried to form biofilm on the reactor of C. vulgaris. It was decided to use polyethylene rope due to criteria such as ease of harvesting and high adhesion quality. In the experiment, the highest dry weight value was 0,359 gr/m2 in an environment containing %100 N. The highest total lipit content was determined as 8,02 mg on the form of biofilm containing %25 N.