Biyofotovoltaik hücre ile elektrik üretimi
Electricity generation by biophotovoltaic cell
- Tez No: 596171
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TAŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında tek bölmeli ve çift bölmeli biyofotovoltaik hücre (BFVH) kullanılarak farklı alg türlerinin elektrik üretim kapasiteleri araştırılmıştır. Bu amaçla Chlorella vulgaris, Chlorella protothecoides, Chlorella sp. ve Spirulina sp. türleri kullanılarak elektrik üretim potansiyelleri araştırılmıştır. En yüksek güç üretimi hem çift bölmeli hem de tek bölmeli (hava katot) BFVH reaktörlerinde Spirulina sp. türünde elde edilmiştir. Elde edilen max güç miktarı çift bölmeli BFVH reaktöründe 277,86 mW/m2, tek bölmeli BFVH reaktöründe ise 217,33 mW/m2 olarak ölçülmüştür. Diğer alg türleri de literatüre kıyasla yüksek güç sonuçları sergilemiştir. Çift bölmeli BFVH reaktörlerinde Chlorella vulgaris'te 142,28 mW/m2, Chlorella sp.'de 170,66 mW/m2, Chlorella protothecoides'te ise 247,06 mW/m2 maksimum güç yoğunluğu elde edilmiştir. Tek bölmeli (hava katot) BFVH reaktörlerinde ise Chlorella vulgaris'te 87,08 mW/m2, Chlorella sp.'de 68,38 mW/m2, Chlorella protothecoides'te 103,01 mW/m2'lik güç miktarları elde edilmiştir. SEM sonuçları BFVH'lerin anot elektrotu yüzeyinde yoğun bir biyofilm tabakasının mevcut olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electricity generation capacities of different algae species were investigated using single and double chamber biophotovoltaic cell (BPVC). For this purpose, the electricity generation capacity of Chlorella Vulgaris, Chlorella protothecoides, Chlorella sp., and Spirulina sp. was determined. The highest power density was obtained with Spirulina sp. in both single (air cathode) and double chamber BPVCs. The maximum power density obtained for single and double chamber (BPVC) with Spirulina sp. were 277,86 mW/m2 and 217,33 mW/m2. The other algae species exhibited high power density compared to the literature. The maximum power density of double chamber BPVCs were 142,28 mW/m2, 170,66 mW/m2 and 247,06 mW/m2 with Chlorella vulgaris, Chlorella sp. and Chlorella protothecoides, respectively. The maximum power density of single chamber (air cathode) BPVCs were 87,08 mW/m2, 68,38 mW/m2 and 103,01 mW/m2 with Chlorella vulgaris, Chlorella sp. and Chlorella protothecoides, respectively. SEM results showed that a dense biofilm layer was present on the anode electrode surface of BPVCs.