Fototerapinin yağ dokusundan türetilmiş mezenkimal kök hücrelerin osteojenik indüksiyonuna etkilerinin metakrilatlanmış jelatin hidrojel ile rekonstrükte edilmiş kritik boyutlu kraniyal kemik defekti modelinde değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of photobiomodulation on osteogenic differentiation of adipose derived mesenchymal stem cells loaded in metacrylated gelatin hydrogel scaffolds for reconstruction of critical sized bone defect model
- Tez No: 563882
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA FİGEN ÖZGÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Kimya Mühendisliği, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Bioengineering, Chemical Engineering, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada amaçlanan, polikromatik yolla uygulanan fotobiyomodülasyon (FBM) yaklaşımının kemik doku üzerinde rejeneratif etkisinin ve yağ dokusundan elde edilen mezenkimal kök hücrelerin farklılaşması üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmada 36 adet male Sprague-Dawley sıçan kullanılmış ve hayvanlar 3 eşit deney grubuna randomize olarak ayrılmıştır. Tüm hayvanlarda biparietal, 6 mm. çapında, yuvarlak ve tam kalınlıkta kemik defektleri meydana getirildi. Birinci deney grubu kontrol grubu iken, ikinci grubu sadece metakrilatlanmış jelatin yapıda hidrojel doku iskelesi (JEL-MA, üçüncü grubu ise adipoz kökenli mezenkimal kök hücre (AkMKH) yüklenmiş metakrilatlanmış jelatin yapıda hidrojel doku iskelesi (AkMKH+JEL-MA) içermekteydi. Tüm gruplar kendi içinde iki alt gruba ayrılarak yarısına FBM uygulanırken, diğer yarısına uygulanmadı. Kemikleşmenin değerlendirilebilmesi amacıyla cerrahi işlem sonrası 20. haftada hayvanlar sakrifiye edilerek kalvariyal kemikler bütün olarak çıkarıldı. Elde edilen örnekler makroskopik, histolojik ve mikrotomografik olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the regenerative effect of photobiomodulation (PBM) administered using polychromatic light sources on bone formation and on differentiation of adipose derived mesenchymal stem cells. 36 Sprague-Dawley male rats were divided into 3 equal groups randomly biparietal full thickness cranial bone defects (6mm. in diameter) were created. First group eas the control group, and the second group recieved metacrylated gelatin hydrogel scaffold (JEL-MA). Third experimental group was treated with adiposed derived mesenchymal stem cells loaded metacrylated gelatin hydrogel scaffold (AkMKH+JEL-MA). Each group was subdivided and half of them received FBM while other half did not. Macroscopic, histologic and microtomographic assessments were performed at 20th week after transplantation to evaluate bone formation.