Sitokhalasin-B ile bloklanmış yenidoğan periferalkan lenfositlerinde fototerapinin uyardığı mikronukleuslar
  1. Tez No: 12009
  2. Yazar: TÜLİN ÇORA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SENNUR DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
£8 ÖZET Araştırmamızda, hiperbilirubinemi tedavisinde yaygın olarak kullanılan fototerapinin in vivo lenfosit kültürlerinde MN oluşumunu uyarıp uyarmadığı incelenmiştir. Çalışmamı 2da, araştırma grubunu oluşturan Ü28 bebeğin foto terapi uygulamasından sonra elde edilen MN değerlerinin ortalaması 14,07 ± 0, SO olarak bulunmuş ve bu değerin fototerapi uygu- lamasından Önce elde edilen değerden (6,54 ± 0,33) istatistiksel olarak önemli derecede yüksek olduğu bulunmuştur 0, 05). Yine beyaz ışık grubunun fototerapi sonrası MN değerleri (14,57 ± 0, 8S) ile mavi ışık grubunun fototerapi sonrası MN değerleri (13,57 ± 0,84) arasında istatistiksel olarak önemli bir fark olmadığı gözlenmiştir (p>0, 05). Çalışmalarımızda kontrol grubu olarak 14 sağlıklı bebek ele alınmış ve yapılan lenfosit kültürlerinde MN frekansı incelenmistir. Kontrol grubunda gözlenen ortalama MN değeri 8,79 ± 0,66 ile fototerapi öncesi elde edilen ortalama MN değeri olan 6, 54 ± 0,33 arasındaki farkın da anlamlı olduğu anlaşılmıştır
Özet (Çeviri)
29 SUMMARY White and blue fl orescent light is commonly used phototherapeut ic treatment for hyperbilirubinemia infants. Th® effect of phototherapy on the micronucleus (MN) induction in in- vivo lymphocyte cultures has been investigated, and the rasult were presented in this work. In our study, the mean MN values of 2S infants before and after the phototherapy were 6,54 ± 0,33 and 14,07 ± 0,60 respectively. The increase in mean MN value after phototherapy was statistically significant 0, 05). Additionally, in-vivo lymphocyte cultures obtained from 14 healtly babies had mean MN values of 8,79 ± 0,66 was insignificantly higher than pre phototherapeut ic mean MN value, 6,54 ± 0,33, of thm patients. This study shows that phototherapy regardless of the light sources increases MN values in in-vivo lymphocyt® cultures.