Bafra balık göllerinden sağlanan tatlısu (Astacus leptodoctylus leptodoctylus esch.1823) anaçlarından sinop yöresinde yavru alma olanakları ve yavruların gelişmesine ilişkin bir araştırma
- Tez No: 56389
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Araştırma, Sinop iline 18 km mesafede bulunan Çobanlar Köyü sazan balığı üretim tesislerinde, Bafra Balık Göllerinden sağlanan 20 adet yumurtalı tatlısu İstakozu anacı (Astacus leptodactylus leptodactylus Esch. 1823) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, tatlısu İstakozu anaçlarından yavru elde etmek için 2m x 3 m x 0,9m boyutlarında bir beton havuz ile yavruların gelişmesini izlemek amacıyla aynı ölçülerde iki toprak havuz kullanılmıştır. Yavrular 19.05.1994 tarihinden itibaren ortalama 23,9 + 0.24 °C su sıcaklığında yumurtadan çıkmaya başlamıştır. Yumurtadan çıkan yavruların 10 gün sonra anaçları terkettiği gözlenmiştir. Toprak havuzların her ikisine de cinsiyet ayırımı yapılmaksızın 250 ' şer adet İstakoz yavrusu yerleştirilmiştir. Toprak havuzlardan birinde çiftlik gübresi kullanılarak ortamın fitoplankton ve zooplankton bakımından zenginleştirilmesi sağlanmış, diğer havuzda ise alabalık pelet yemi ile yemleme yapılmıştır. Araştırmada, her ay iki ayrı havuzdan rastgele yakalanan 50' şer adet tatlısu İstakozu yavrusunun vücut ölçümleri yapılmış ve cinsiyetleri saptanmıştır. Çalışmanın gerçekleştirildiği 7 aylık süre sonunda, doğal koşulların oluşturulduğu toprak havuzda; erkek İstakoz yavruları ortalama 2,48 ± 0,47 g ağırlığa ve 43,17 ± 2,95 mm total uzunluğa, aynı dönemde dişiler ise ortalama 2,27 ± 0,44 g ağırlığa ve 42,09 ±2,15 mm total uzunluğa ulaşmışlardır. Alabalık yemi ile yemlenen İstakoz yavrularının erkekleri ortalama 3,04 ± 0,59 g ağırlığa ve 47,53 ± 3,25 mm total uzunluğa, dişiler ise aynı dönemde ortalama 2,74 ± 0,47g ağırlığa ve 46,16 ± 1,9 mm total uzunluğa ulaşmıştır. Araştırma sonunda, doğal koşulların oluşturulduğu havuzdaki tüm bireyler (erkek + dişi) için elde edilen ölçüm değerlerine göre yavru İstakozlar ortalama 42,54 ± 5,23 mm total uzunluğa ve 2,38 ± 0,09g canlı ağırlığa ulaşmıştır. Alabalık peleti ile yemlenen yavru İstakozların ise ortalama 47,06 ± 0,23 mm total uzunluğa ve 2,86 ± 0,10 g canlı ağırlığa ulaştığı tesbit edilmiştir. Çalışmada, her iki havuz ortamındaki yavru İstakozların gelişme durumları karşılaştırılmış, vücut ağırlığı ve total uzunluk arasındaki ilişkiler araşimlrmştır. Sonuç olarak, alabalık pelet yemi ile beslenen İstakozlarda gelişmenin daha iyi olduğu saptanmıştır. Yapılan t-testi kontrolleri de bu farklılığın önemli olduğunu göstermiştir (P < 0.05). Aynı havuz ortamında erkek bireylerin dişi bireylere oranladaha fazla geliştiği görülmüşse de, yapılan t-testi kontrollerinde bu fark önemsiz bulunmuştur (P>0.05). Ayrıca, korrelasyon katsayılarının hesaplanmasıyla ağırlık ile boy arasında kuvvetli bir ilişkinin olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been carried out at a carp farm in the Çobanlar village that is 18 km for from Sinop using ovigemus females of 20 crayfish {Aslacus leptodactylus leptodactylus Esch.1823) from Bafra Fish Lakes. In research, one concrete pond with dimension 2m x 3m x 0,9m was used to hatch from ovigemus females and two earth ponds were used to investigate the growth ability of the young individuals. The larvae have been hatched at an average water temperature of 23,9 ± 0,24 °C in 19. May 1994. The hatching larvae have left the females after 10 days. Each of the earth ponds stocked with 250 young individuals regardless of the sex. Farm dung was used in one of the earth ponds, in order to enrich phytoplankton and zooplankton in the environment. In the other pond, trout pellets were used, only. In the research, body measurements were made and sex was determined monthly in 50 young crayfish, which were caught at random from the ponds. In the research, monthly grow of the male and females, growing in each pond was investigated and tested. At the end of the seven months period, in the earth pond where farm dung was used, the males and females reached an average weight of 2,48 ± 0,47g, 2,27 ± 0,44 g and average length of 43,17 ± 2,95 mm, 42,09 ± 2,15 mm respectively. In the earth pond where trout pellets were used, the males and females reached an average weight of 3,04 ± 0,59 g, 2,74 ± 0,47 g and average length of 47,53 ± 3,25 mm, 46,16 ± 1,9 mm. respectively. At the and of the study, in the earth pond, where farm dung was used, all of the individuals (males + females) reached an average weight of 2,38 ± 0,09 g and an average length of 42,54 ± 5,23 mm. m the earth pond, where trout pellets were used, all of the individuals reached an average weight of 2,86 ± 0,10 g and an average length of 47,06 ± 0,23 mm in seven month's periods. Farther, the relation between body weight and total length was investigated, regression equations were determined and correlation data calculated.