Use of excess paste theory and image analysis to investigate properties of pervious concrete
Geçirimli beton özelliklerinin artık hamur teorisi ve görüntü analizini kullanarak incelenmesi
  1. Tez No: 563928
  2. Yazar: ESRA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR KEMAL ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Geçirimli beton, normal betondan farklı olarak birbiriyle bağlantılı gözenekler oluĢturan özel bir beton türüdür. Yüzeydeki akıĢı ve yeraltı suyunu etkin bir Ģekilde kontrol edebilmek için yağmur suyunu gözeneklerden geçirebilir. Geçirimli betonun çevresel faydaları nedeniyle kullanımı artmıĢtır. Bu tez çalıĢmasında, atık hamur teorisi ve görüntü analiz yöntemi kullanılarak geçirimli betonun özellikleri incelenmiĢtir. Beton karıĢımları üç farklı agrega grubunun (4-8 mm, 8-12.5 mm ve 12.5-16 mm) değiĢik oranlarda karıĢtırılmasıyla elde edilen 4 farklı gradasyonda, üç farklı çimento hamuru hacmi, agrega hacmi oranında (0.39, 0.42 ve 0.45) ve farklı oranlarda kimyasal katkı maddeleri içermektedir. (% 0.5,% 0,7 ve% 0,9) süperakıĢkanlaĢtırıcı ile hazırlanmıĢtır. Geçirimli betonda hamur kalınlığının belirlenmesi için, atık hamur teorisi ve görüntü analizi, ayrıca agrega yüzey alanının belirlenmesinde AutoCAD ReCap ve bazı modeller kullanılmıĢtır. Geçirimli betonun taze özelliklerinin tespiti için, çökme testi, taze geçirimli betonun yoğunluk testleri ve çimento hamurunun reolojik ölçümleri yapılmıĢtır. SertleĢmiĢ geçirimli betonun özelliklerinin tespiti için, geçirimlilik, basınç ve eğilme dayanımı, aĢınma direnci, yoğunluk testi ve boĢluk muhtevası testleri yapılmıĢtır. Sonuç olarak, çimento hamuru hacmi agrega hacmine oranının, agrega dağılımlarının ve süperakıĢkanlaĢtırıcı kullanım oranlarının betonun performansını etkilendiği bulunmuĢtur. Sonuçlar, çimento hamuru hacmi agrega hacmine oranı ve süperakıĢkanlaĢtırıcı kullanım oranı artıkça, daha iĢlenebilir bir beton ile sonuçlandığını, daha fazla çimento hamur kalınlığı, daha az geçirimlilik, daha az boĢluk oranı ve daha fazla basınç dayanımı ile sonuçlanmıĢtır
Özet (Çeviri)
Pervious concrete is a type of special concrete that is formed with interconnected pores. It is able to pass the stormwater through its pores in order to control surface runoff and groundwater effectively. Due to the environmental benefits of pervious concrete, the usage of it has been increased day by day. In this thesis, the properties of pervious concrete by using excess paste theory and image analysis method were investigated. Concrete mixtures were prepared with four different aggregate gradations by combining three aggregate sizes (4-8 mm, 8-12.5mm and 12.5-16 mm), three different volume of paste to the volume of aggregate ratios (0.39, 0.42, and 0.45) and superplasticizer in three different ratios (0.5%, 0.7%, and 0.9%). For the determination of paste thickness in pervious concrete, excess paste theory and image analysis were used. For the determination of surface area of aggregate AutoCAD ReCap and some models were used. For the determination of fresh properties of pervious concrete, slump test, the density test of fresh pervious concrete and rheological measurements of cement paste were done. Permeability, compressive and flexural strength, abrasion resistance, density test, and void content tests were performed on hardened pervious concrete. To sum up, just as paste thickness results, the ratio volume of paste to the volume of aggregate, aggregate gradations, and the usage ratios of superplasticizer affected the performance of concrete. Results showed that increasing paste to aggregate ratio and superplasticizer dosage caused more workable concrete, more paste thickness, less permeability, less void, and more compressive strength.