Yeni nesil nanokompozitlerin/nanoilaçların hazırlanması ve antikanserojen-antimikrobiyal ilaç potansiyellerinin araştırılması
Preparation of new generation nanocomposites/nano drugs and investigation of anticancerogene-antimicrobial drug potentials
- Tez No: 563934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasında, biyojenik platin nanopartikülleri (Pt NP'leri), indirgeyici madde olarak çörek otu tohum (Nigella sativa) ekstraktı kullanılarak sentezlendi. Çörek otu tohumu ekstraktı kullanılarak sentezlenen biyojenik Pt NP'leri, Geçirimli Elektron Mikroskobu (TEM), UV-Vis spektrofotometresi (UV-Vis), X-ışını kırınım spektroskopisi (XRD) ve X-ışını fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile detaylı olarak karakterize edildi. Ayrıca, biyojenik Pt NP'ler, metastatik insan meme kanseri (MDA-MB-231) ve insan rahim ağzı kanseri (HeLa) hatları üzerindeki sitotoksisite etkisi ve gram-pozitif ve gram-negatif bakteri suşlarına karşı antibakteriyel etkileri bakımından değerlendirildi. Sitotoksisite ve antibakteriyel testleri, biyojenik Pt NP'lerinin antikanser ve antibakteriyel etkinliğini göstermiştir. Doza bağlı toksisite etkileri, MDA-MB-231 meme ve HeLa rahim ağzı kanseri hatlarında sırasıyla IC50: 36.86 μg/mL ve 19.83 μg/mL olarak bulunmuştur. Ek olarak, gram-pozitif ve gram-negatif bakteriler üzerinde yapılan deneylerin sonuçları nanopartiküllerin yüksek antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu göstermiştir. Bu sonuçlar, çörek otu tohum ekstraktı kullanılarak sentezlenen Pt NP'lerinin farmasötik endüstrisinde potansiyel bir antibakteriyel ve antikanser ajanı olarak geliştirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biogenic platinum nanoparticles (Pt NPs) were synthesized by using black cumin seed (Nigella sativa L.) extract as a reducing agent. The biogenic platinum nanoparticles synthesized by black cumin seed extract was characterized in detail by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FT-IR), Transmission Electron Microscopy (TEM), UV-Vis spectrophotometer, X-ray diffraction (XRD), X-ray photoelectron spectroscopy (XPS). Moreover, the biogenic Pt NPs was assessed for its cytotoxicity effect on MDA-MB-231 breast and HeLa cervical cancer lines and their antibacterial effect towards selected strains of gram-positive and gram-negative bacteria. The cytotoxicity and bacterial tests showed the effectiveness of biogenic Pt nanoparticles. Dose-dependent toxicity effects were shown in the MDA-MB-231 breast and HeLa cervical cancer lines (IC50: 36.86 μg/mL and 19.83 μg/mL, respectively). These results may contribute to the development of Pt NPs synthesized using black seed extract as a potential antibacterial and anticancer agent in the pharmaceutical industry.