Otomotiv yansanayi sektöründe iş sağlığı ve güvenliği açısından risk analizi
Risk analysis in terms of occupational health and safety in automotive subsidiary industries
- Tez No: 563955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma kapsamında risk analizi uygulamaları temel alınarak, iş sağlığı ve güvenliğinin işletmeler açısından önemi açıklanmıştır. Bu kapsamda çalışmada iş sağlığı ve güvenliğinin tarihçesi araştırılmış ve açıklanmıştır. İş güvenliği kavramının gelişim aşamalarına değinilmiştir. İş sağlığı ve güvenliğinin önemi çalışanlar için ve de işverenler için önemi incelenmiş bu kapsamda kişilere, kurum ve kuruluşlara sağladığı yararların neler olduğu tespit edilip açıklanmıştır. İş sağlığı ve güvenliğinin temel ilkelerinin neler olduğu araştırılmış ve açıklanmıştır. Yine bu bağlamda oto sanayi sitelerinde ki iş sağlığı ve güvenliği koşulları, uygulamaları araştırılmış ve açıklanmıştır. Oto sanayi sitelerinde ki çalışma koşulları, oto sanayi sitelerinde ki yaşanan iş kazaları, bu kazaları önlenme çalışmalarının kapsamı, araştırılıp incelenerek açıklanmıştır. İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri, tedbirleri araştırılmış ve açıklanmıştır. Oto sanayilerde görülen meslek hastalıkları ve bu hastalıkların yapılacak çalışmalar ve uygulamalar ile önüne geçilmesi konularında ki yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Oto sanayi bölgelerinde rastlanan meslek hastalıklarının, kazalarının ne tür önlemlerin alınacağı konusunda yapılan araştırmalar ve çalışmalar açıklanmıştır. Bu çalışma içerisinde, otomotiv yansanayi endüstrisinde artan işyeri ve çalışan sayısı birçok iş kazası ve meslek hastalığının meydana gelmesine neden olmuştur. Bu durum otomotiv yansanayisinin iş sağlığı ve güvenliği kapsamında uygulanması gereken önlemlerin saptanmasını önemli kılmaktadır. Yapılan bu tez çalışması ile otomotiv yansanayi endüstrisinde faaliyet gösteren işletmelerde meydana gelebilecek risklerin tespitlerinin yapılması ve bu riskler için ne gibi düzenleyici önleyici faaliyetlerin alınması gerektiği saptanmıştır. Risk analizi Fine Kinney yöntemi seçilerek yapılmıştır. Otomotiv yansanayi sektöründe faaliyet gösteren iki tane işletmede risk analizi gerçekleştirilmiştir. Risk analizinde toplamda 324 tane risk etmeni tespit edilmiştir. Bu tespit edilen risklerin herhangi bir olası tehlikeli bir duruma veya kazaya sebebiyet vermemesi için yapılması gereken düzenleyici önleyici faaliyetler belirlenmiştir. Risklerin tehlike seviyeleri aşağıya çekilerek kontrol altına alınması sağlanmıştır. Çalışmada risklerin önlem alınmadan önceki analizleri ile önlem alındıktan sonraki analizleri grafiksel olarak gösterilerek kolay anlaşılması sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the importance of occupational health and safety for businesses is explained based on risk analysis applications. In this context, the history of occupational health and safety has been researched and explained. Development stages of occupational safety concept are mentioned. The importance of occupational health and safety for employees and employers has been examined in this context, the benefits provided to individuals, institutions and organizations are identified and explained. The basic principles of occupational health and safety are researched and explained. In this context, occupational health and safety conditions and applications in auto industry sites have been researched and explained. Working conditions in the auto industry sites, occupational accidents in the auto industry sites, the scope of the prevention of these accidents, research and investigation are explained. Occupational health and safety trainings and measures have been researched and explained. The occupational diseases seen in auto industries and the studies carried out on prevention and prevention of these diseases are included. The researches and studies about occupational diseases and accidents in auto industry regions are explained. The increasing number of workplaces and employees in the automotive industry has led to many occupational accidents and occupational diseases. This makes it important to identify the measures to be applied in the context of occupational health and safety of the automotive mirror. With this thesis, it is determined that the risks that may occur in enterprises operating in automotive reflection industry should be determined and what regulatory preventive activities should be taken for these risks. Risk analysis was performed by selecting Fine Kinney method. Risk analysis was carried out in two enterprises operating in the automotive industry. A total of 324 risk factors were identified in the risk analysis. Regulatory preventive actions to be taken in order to prevent these identified risks to cause any possible dangerous situation or accident have been determined. Risks are brought under control by reducing the danger levels. In the study, it is provided to understand the risks before analysis and analysis after taking precautions.