Gönen pirincinde arsenat direncinin,arsenitin uzaklaştırılması ile fito-mikrobiyal remediasyonunun incelenmesi
Investigation of phyto-microbial remediation of arsenate resistance in Gönen rice by removal of arsenite
  1. Tez No: 563956
  2. Yazar: ASLI BAYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ERSOY ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez çalışmasında, dünya genelinde büyük bir endişe konusu olan gıda kaynaklı arsenik maruziyetinin giderimi için uygun maliyetli ve çevre dostu bir yaklaşım olan fito ve mikrobiyal remediasyon teknikleri değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, Gönen pirinci ve arsenik dirençli Halomonas suşları kullanılmıştır. Suşlara ait çeşitli karakterizasyon çalışmaları yapılmış ve moleküler düzeyde metabolize etme yol izi belirlenmiştir. Sonuçta, her 3 Halomonas suşunun da arsenik direnç genlerinden olan arsC gen bölgesine sahip olduğu belirlenmiştir. Gerçekleştirilen tüm denemeler sonucunda biyoremediasyon potansiyeli açısından avantajlı olduğu düşünülen H.campisalis (4-S-1-1 B) suşu ülkemize özgü pirinç çeşidi olan Gönen pirinci gelişimi üzerindeki etkileri açısından incelenmiş ve suşun varlığının toprakta bulunan arsenik miktarında belirgin biçimde (%6.37'lik fark ile) düşüşe neden olduğunu göstermiştir. Aynı zamanda suşun varlığının kökte arsenik birikimini azalttığı da tespit edilmiştir. Bununla birlikte; suşun varlığının sürgünlerde biriken arsenik miktarını arttırmış olması da, başarılı bir fito-mikrobiyal remediasyonun gerçekleştiğinin göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu nedenle, gerçekleştirilen bu tez çalışmasının, yapılacak ileri düzeyde ki remediasyon çalışmalarına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, phyto and microbial remediation techniques, which are a cost-effective and environmentally friendly approach for the elimination of foodborne arsenic exposure, which is a major concern worldwide, have been evaluated. In this context, Gönen rice and arsenic resistant Halomonas strains were used various characterization studies of the strains have been made and their pathways for metabolizing at the molecular level have been determined. As a result, it was determined that all 3 Halomonas strains had arsC gene region which is one of arsenic resistance genes. As a result of all the experiments, H.campisalis strain (4-S-1-1 B), which is thought to be advantageous in terms of bioremediation potential was investigated in terms of its effects on the development of Gönen rice which is unique to our country and the presence of the this strain caused a significant reduction (6.37% with difference) in the amount of arsenic present in the soil. Meanwhile, it was also found that the presence of the strain reduces the accumulation of arsenic in the root. Besides, the fact that the presence of the strain increased the amount of arsenic deposited in the shoots was also indicative of a successful phyto-microbial remediation. For this reason, it is thought that this thesis study will shed light on the advanced remediation studies.