Tarihi yapılar için web-tabanlı bilgi sisteminin oluşturulması: Diyarbakır örneği
Creating a web-based information system for historical buildings: a case study of Surici-Diyarbakir
- Tez No: 563988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Tarihi miras alanları; kentin tanıtımı, turizm, ekonomik kazanç sağlama vb. gibi birçok yönden büyük önem arz etmektedir. Türkiye birçok tarihi mirasa sahiptir. Tarihi mirasa sahip olmak ne kadar önemli ise; tarihi mirası korumak ve yaşatmak da bir o kadar önemlidir. Dünya'nın değişik ülkelerinde koruma altına alınmış alanlarda, tarihi yapıların kayıt altına alınması çalışmaları büyük bir öneme sahiptir. Bu tezin amacı, Diyarbakır Sur İçi tarihi kentindeki 600'e yakın tescilli tarihi yapılar için web-tabanlı bir bilgi sistemi oluşturmak ve bu sayede Sur İçi tescilli tarihi yapıların görünürlülüğünü arttırmaktır. Bu çalışma kapsamında tescilli tarihi yapılar için tescilli yapıların listesi, genel özelliklerinin bulunduğu tescil fişleri ve kadastro planı verileri toplanarak kapsamlı bir envanter çalışması yapılmış ve ArcGIS programı kullanılarak bir coğrafi veritabanı oluşturulmuştur. Son olarak, ArcGIS Online programı kullanılarak web-tabanlı tarihi bilgi sistemi oluşturulmuştur. Bu web-tabanlı bilgi sisteminde her bir tescilli yapıya ait ada numarası, parsel numarası, adres bilgileri, ili, ilçesi, pafta numarası, koruma durumu, orijinal kullanım türü, bugünkü kullanım türü, önerilen kullanım türü, yapı hakkında tarihi bilgiler, yapıda yapılan onarımlar ve yapının fotoğrafları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Historical heritage sites are of great importance in several ways auch as promotion of the city, tourism, economic gain and so on. Turkey has many historic heritage. Protecting and preserving the historical heritage is just as important as having a historical heritage. It is quite important to record the historical buildings in the protected areas in all around the world. The main objective of this study is to create a web-based information system for around 600 registered historical buildings in the historical city of Sur in the city of Diyarbakır and to increase the visibility of the historical buildings in the city. A comprehensive inventory of Sur İçi of Diyarbakır was carried out by collecting the list of registered buildings, registered fiches and cadastral plans for the registered historical settlements, and then a geo-database was created using the ArcGIS program. As a result, a web-based information system for historical buildings was created using ArcGIS Online. In this web-based information system, the block number, parcel number, address information, province, district, layout number, protection status, original usage type, present usage type, proposed usage type, historical information about the structure, the repairs made in the building and the photographs of each registered historical building were provided.