Yarı rijit dolgu duvarlardan oluşan düzlemsel çerçevelerin analizi
Analysis of plane frames of semi-rigid infill walls
  1. Tez No: 563998
  2. Yazar: SULTAN ERDEMLİ GÜNASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHALİM KARAŞİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Yapıların büyük çoğunluğunda mekânları birbirinden ayırmak, kullanım alanlarını dış ortamdan izole etmek ve yalıtım amacıyla dolgu duvarlar tercih edilmektedir. Dolgu duvar uygulamalarında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Yaygın olarak kullanılmasına rağmen, malzemelerdeki çeşitliklere bağlı olarak homojen olmayan, kısmi boşluklu, tam dolu gibi farklı şekillerde uygulanabilen dolgu duvarların hesap modelinin oluşturulması, birçok değişkeni içerdiğinden dolayı karmaşıklaşmaktadır. Bu nedenle, dolgu duvarlar genellikle yapısal analizlerde yalnızca düşey yük olarak dikkate alınmakta ve hesap modeline yansıtılmamaktadırlar. Dolgu duvar amaçlı kullanılan perde duvarlar ise sistemde kütle merkezi ile rijitlik merkezini birbirinden uzaklaştırabilmekte, çoğu zamanda yapıyı fazla rijit hale getirmektedir. Çalışma kapsamında yapılarda dolgu duvar amaçlı kullanılmak üzere yarı rijit olarak adlandırılan bir yöntem önerilmiştir. Yarı rijit eleman olarak tanımlanan beton dolgulu ve donatılı/etriyeli tuğlaların davranışı bu kapsamda incelenmiştir. Kalıp amaçlı kullanılan tuğlaların iç kısmında oluşturulan betonarme koloncuklarla oluşturulan yarı rijit elemanların boş tuğla dolgulu sisteme göre daha iyi davranış sergilediği görülmüştür. Dayanım ve elastisite modülü açısında karşılaştırıldıklarında boş tuğlaya göre daha yüksek, betona ve betonarmeye göre daha düşük sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the majority of buildings, the walls are preferred to isolate the spaces, isolate their usage areas from the external environment and infill walls for insulation purposes. Different methods are used in infill wall applications. Although widely used, the computational model of infill walls that can be applied in different ways, such as non-homogeneous, partial hollow, fully filled depending on the varieties in the materials, is complicated by the fact that it contains many variables. Therefore, infill walls are generally considered only as vertical loads in structural analyzes and are not reflected in the calculation model. The shear walls used for the infill wall can remove the center of mass and the stiffness center from each other, making the structure more rigid in most of the time. In the scope of the study, a semi-rigid method has been proposed for the purpose of infill walls. The behavior of concrete filled and reinforcement / stirrup bricks, which are defined as semi-rigid elements, have been investigated in this context. It has been observed that semi-rigid elements formed by reinforced concrete smallcolumn formed in the interior of the bricks used for formwork purposes exhibit better behaviors than hollow brick infilled system. In comparison with the strength and elasticity module, compared to hollow brick, compared to concrete and reinforced concrete, the results were lower.