Şilenkar (Yusufeli-Artvin) viyadüğü inşa alanındaki kaya kütlelerinin taşıma gücü açısından incelenmesi
Bearing capacity assessment of the rock masses at the Şilenkar (Yusufeli-Artvin) viaduct site
- Tez No: 564010
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYBERK KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, Şilenkar (Yusufeli-Artvin) viyadüğü inşaa alanında yer alan kayaçların mühendislik jeolojisi ve taşıma gücü özellikleri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sırasıyla arazi, laboratuvar ve analiz çalışmaları olmak üzere üç aşamada yürütülmüştür. Kaya kütlesinin içerdiği süreksizliklerin özelliklerini ISRM tanımlama ölçütlerine göre belirlemek için sondajlardan ve hat etüdü çalışmalarından yararlanılmıştır. Laboratuvar deneyleri yapılarak kaya malzemelerinin fiziko-mekanik özellikleri belirlenmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmalarından elde edilen veriler kullanılarak kaya kütlesi RMR ve GSI sistemlerine göre sınıflandırılmıştır. Kaya kütle parametrelerini ve dayanım özelliklerini belirlemek için Hoek-Brown yenilme kriterinden ve 4 profilde yapılan sismik kırılma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Viyadük ayaklarının inşa edileceği kaya kütlelerinin taşıma gücü özelliklerinin belirlemek için ampirik yöntem ve eşitliklerden yararlanılmıştır. Sonuç olarak, sağ yamaçtaki kaya kütlesine ait izin verilebilir taşıma gücü değerinin 0,56-13,56 MPa arasında, sol yamaçtaki kaya kütlesine ait izin verilebilir taşıma gücü değeri ise 1,33-18,84 MPa arasında değiştiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the engineering geological and bearing capacity properties of the rocks at the Şilenkar (Yusuleli-Artvin) viaduct construction site were investigated. The studies were carried out in three stages as field investigation, laboratory and analyses studies. In order to determine the quantitative descriptions of the discontinuities in rock masses considering the ISRM suggested method, the borehole studies and scanline-surveys were utilized. Laboratory studies were carried out in order to determine the physico-mechanical properties of the intact rocks. The rock mass was classified according to the RMR and GSI system using the data obtained from field and laboratory studies. In order to determine the rock mass parameters and strength properties, Hoek-Brown failure criterion and seismic refraction methods performed in 4 lines were used. Empirical methods and equations were used to determine the bearing capacity of the rock mass at the viaduct site. Consequently, it was determined that the allowable bearing capacity values of rock mass at the right and left slopes of the valley are varied from 0,56 to 13,56 MPa and from 1,33 and 18,84 MPa, respectively.