Planlı eğitimin öğrenmenin hızına ve kalıcılığına etkisi
  1. Tez No: 12453
  2. Yazar: İNCİ N. ÖMEROĞLU (YILANLIOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilkokul V. Sınıf Fen Bilgisi Dersinde planlı bir eği timin uygulanmasının öğrenmenin düzeyine hızına ve kalıcılığına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma 1987-1988 öğretim yılı, bahar döneminde Anıttepe İlk okulu V. sınıfında öğrenci olan ve Fen Bilgisi Dersini okumakta olan iki grupla yürütülmüştür, öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak eş olasılıkla atanmıştır. Deney grubunda önceden saptanmış hedefler, dav ranışlar ve eğitim durumları çerçevesinde planlı bir eğitim uygulanır ken, kontrol grubu geleneksel yöntemle eğitim yapmıştır. Araştırmanın verileri V. Sınıf Fen Bilgisi Erişi Testi, izleme testleri ve duyuşsal özelliklere ilişkin gözlem formu ile toplanmıştır. Fen Bilgisi Erişi testinin güvenirlik katsayısı KR2C formülü ile elde edilmiş olup,,70 olarak bulunmuştur. Araştırmaya başlamadan deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin yaş, cinsiyet ve başarı yönünden birbirine denk olmasına çalışılmıştır. Her iki grubun öğretmenlerinin cinsiyet, eğitim, kıdem yönünden aynı düzeyde olmalarına dikkat edilmiştir. Deney grubunda planlı bir eğitim yapılırken, kontrol grubunda ge leneksel eğitim uygulanmıştır. Her iki gruba verilen öntest, erişi tes ti ve hatırlama testleriyle iki grup birbiri ile karşılaştırılmıştır. Araştırmanın denenceleri, bulguları ve yorumu kısaca aşağıda özet lenmiştir. Denence l'de kısaca, deney ve kontrol grubundaki Öğrencilerin eri şilen arasında deney grubu lehine anlamlı bir farklılık olduğu belir lenmiştir. -m--ıv- Denence 2'de deney ve kontrol grupları öğrenme hızı yönünden kar şılaştırılmış ve deney grubunun daha hızlı öğrendi 3 i saptanmıştır. Denence 3 'de deney ve kontrol grupları hatırlama yönünden karşı laştırılmış ve sonuç deney grubu lehine anlamlı çıkmıştır. Denence 4'de ise duyuşsal giriş özelliklerinin olumlu olmasının erişiyi de olumlu yönde etkilediğini göstermiştir. Elde edilen bu veriler planlı bir eğitim yapıldığı takdirde elde edilen ürünün daha nitelikli ve yüksek düzeyde olacağını göstermiştir. Bu araştırmada elde edilen verilere dayalı olarak öğretme öğren- me sürecinin geliştirilmesine ve bu konuda yapılacak yeni araştırmala ra ilişkin öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
S U M MARY The purpose of this study is to determine the effects of planned and regular teaching on achievement, speed and retention. The research has been carried out on two groups who attend to science course at the 5 class of Amttepe Primary School. Students have been assigned to two groups, (experimental and control group). The planning teaching has been used in experimental group where as conventional method used in control group. Design of this study is test-retest method and the data of the study are collected by administrating Science Achievement Test and Summative and Formative Tests for the course. Reliability of the Science Test has been found out.70 (KR 20). The content validity of the test satisfactorily considered by the subject-matter experts. Developed program and explanation of the Science Course is given to the teacher of experimental group. During the process of the lecture all the materials brought to the class, the books and the other supplementary materials have been given to the students. The hypothesis and the data of the study are as follows. The first hypothesis states that the experimental group have been signifi cantly superior to the control group. The findings have shown that the experimental group, is significantly superior to the control group. The second hypothesis states that the experimental group learn more rapidly that the control group. Findings of the research have shown that the experimental group is more successful than the other.VI The third hypothesis of the study states that retention of the experimental group is more than the control group. Findings of the research have shown that the experimental group is significantly different from the control group. The fourth hypothesis states that emotional variables will effect the achievement level of the experimental group. The findings have shown that positive emotional level caused a high achievement level. The proposals for the new research studies are based on the findings stated in the research.