Öğütülmüş kalsine bor minerallerinin beton yollardaki etkinliğinin incelenmesi
Investigation of the effective of distributed calcinate born minerals on concrete roads
  1. Tez No: 564028
  2. Yazar: NİHAT UTKU GÜNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA KÜTÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, dünya rezervlerine bakıldığında bor madeni bakımından oldukça zengin olan ülkemizin bor mineralinin kullanımının arttırılması hususunda hem ticari kolemanit hem de kalsine edilmiş kolemanit minerali betona ilave edilmiş ve betonun mekanik ve fiziksel özelliklerinde değişimi incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda bor madeninin beton yollarda kullanımı hedeflenmiştir. Birinci bölümde, beton yolların özellikleri, Dünya'da ve Türkiye'de kullanım yüzdeleri, betonda kullanılan ana bileşenler, bor minerali, ticari bor mineralleri, Türkiye'deki bor rezervleri, işletme olarak kullanılan yataklar ve kullanım alanlarından bahsedilmiş ve daha önce yapılmış bazı çalışmalar özetlenmiştir. İkinci bölümde, Kolemanit minerali, dmax'ı 31,5 mm olan beton karışım hesabına, çimento ağırlığına göre %1,25, %2,5, %5, %7,5, %10, %12,5 ve %15 oranlarında ilave edilmiştir, fakat istenilen sonuçlar alınamamıştır. Bu sebepten dolayı dmax 24 mm olan beton karışım hesabı yapılmış ve kolemanit minerali aynı oranlarda betona ilave edilmiştir. dmax'ı 24 mm olan betona kolemanit ilavesi betonun fiziksel özelliklerinde beton yollarda kullanılabilirliği açısından olumlu sonuçlar vermiştir. Bu sonuçlar akabinde kolemanit minerali kalsinasyon işlemine tabi tutularak içinde bulunan B2O3 miktarı arttırılarak, betona yapmış olduğu pozitif etkinin daha yüksek seviyelere çıkması hedeflenmiştir. Ticari kolemanit ve kalsine kolemanit mineralinin betona etkisini incelenirken, beton basınç dayanımı, ultrases geçiş hızı, Schmidt test çekici gibi deneyler yapılarak betonun fiziksel özellikleri hakkında bilgiler alınmıştır. Üçüncü bölümde, betonun fiziksel özelliklerini değerlendirmek için elde edilen sonuçlar grafikler halinde verilmiş ve grafikler yorumlanmıştır. Dördüncü bölümde, çıkartılan sonuçlar ve öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, both commercial colemanite and calcined colemanite minerals were added to the concrete and the changes in the mechanical and physical properties of the concrete were investigated in order to increase the use of boron mineral of our country which is very rich in boron mineral. As a result of this research, it is aimed to use boron mine on concrete roads. In the first part, the properties of concrete road, use percentages in the world and Turkey, the main components used in concrete, boron, commercial boron minerals, boron reserves in Turkey, it mentioned the company used beds and areas and previously conducted some studies are summarized . In the second part, Colemanite mineral was calculated as 1.25%,% 2.5,% 5,% 7.5,% 10,% 12.5 and% 15 according to cement weight. but no desired results were obtained. For this reason, a concrete mixture calculation of dmax 24 mm was made and colemanite mineral was added to the concrete in the same ratios. The addition of colemanite to the concrete having dmax of 24 mm gave positive results in terms of the concrete properties of concrete. Following these results, colemanite mineral was subjected to calcination process and the amount of B2O3 in it was increased and it was aimed to increase the positive effect on the concrete to higher levels. While investigating the effect of commercial colemanite and calcined colemanite mineral on concrete, concrete compressive strength, ultrasound transition speed, Schmidt test hammer were taken and experiments were made on physical properties of concrete. In the third chapter, the results obtained to evaluate the physical properties of concrete were given as graphs and the graphs were interpreted. In the fourth chapter, the results and recommendations from this study are given.