Burdur ili'nde bulunan kum sineği (Diptera: Psychodidae) komünite yapısının belirlenmesi
Determination of the community structure of the sand fly (Diptera: Psychodidae) in Burdur
  1. Tez No: 564037
  2. Yazar: SİNAN KAYNAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İNNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada Burdur İli, kum sineği türlerinin tespit edilmesi ve mevsimsel populasyon dinamiklerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda, Burdur İli'nde 17 istasyonda ışık tuzakları kullanılarak kum sineği örnekleri toplanmıştır. Laboratuvar ortamında, toplanan örneklerin tür teşhisleri yapılmış ve komünite parametreleri hesaplanmıştır. Çalışmalar sonucunda iki cinse ait 12 tür tespit edilmiştir. En yoğun olarak bulunan takson Phlebotomus kandelakii sensu lato Shchurenkova, 1929 iken, en düşük sayıda tespit edilen takson Phlebotomus halepensis Theodor, 1958'dir. Hayvancılığın yoğun olduğu ve vektör kontrol çalışmalarının yapılmadığı alanlarda tür sayısı ve türlere ait bolluk değerleri yüksek bulunmuştur. Yakalanan türler Kutanöz leishmaniasis (CL), Visseral leishmaniasis (VL) ve Canine leishmaniasis (CanL) hastalıklarını taşıyan potansiyel vektörlerdir. Hastalıkların ileriki yıllardaki prevalansının değerlendirilmesi açısından söz konusu tez çalışması önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the species of sandfly and to reveal the seasonal population dynamics in Burdur. For this purpose, sand fly samples were collected by using light traps in 17 stations in Burdur. In the laboratory collected samples were identified in species level and community parameters were calculated. As a result of the study, 12 species belonging to two genera have been identified. Phlebotomus kandelakii sensu lato Shchurenkova, 1929 was the most abundant taxon while the taxon determined in lowest number was Phlebotomus halepensis Theodor, 1958. The number of species and abundance values of the species were found to be high in the areas where animal husbandry was intense and no vector control studies were performed. Captured species are potential vectors that carry the diseases of Cutaneous leishmaniasis (CL), Visceral leishmaniasis (VL) and Canine leishmaniasis (CanL). This thesis study is important for evaluating the prevalence of the diseases in the following years.