Meşrutiyetin topluma anlatılması: Münazarat örneği
Expounding the second constitution (Meşrutiyet) to the people: The case of Said Nursi's Münazarat (Debates)
  1. Tez No: 564102
  2. Yazar: MEHMET AKİF MEMMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma İkinci Meşrutiyet'in ilanının ardından Osmanlı devleti sınırları içinde yaşayan insanlara meşruti fikirleri anlatma çabasına odaklanmıştır. Dönemin siyasetçileri ve entelektüelleri meşrutiyet ve onunla birlikte gelen hürriyetin kıymetini halka anlatmak için birçok eser ortaya koymuştur. Bediüzzaman Said Nursi'nin Münazarat başlıklı eseri bu çabanın önemli bir parçasıdır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerini gezen Nursi burada başta Kürt aşiretleri olmak üzere yaşayanlara Meşrutiyet'in ilanının faziletlerini anlatmıştır. Daha sonra bu yolculuk boyunca kendisine yöneltilen soruları ve verdiği cevapları bir araya getirerek daha fazla kişinin faydalanması için kitap olarak yayımlamıştır. Bu tezde Münazarat'ın yazım süreci tarihsel ve entelektüel arka plan çerçevesinde değerlendirilmiştir. Önce eserin yazıldığı dönemdeki bölgesel ve entelektüel iklim ele alınmıştır. Daha sonra Nursi'yi Münazarat'ı yazmaya götüren süreç incelenmiştir. Ardından da eserde geçen bazı kilit kavramlar bağımsız olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effort to explain the constitutional ideas to the people living in the borders of the Ottoman state after the declaration of the Second Constitutional Monarchy. The politicians and intellectuals of the constitutional period produced many works in order to inform the public of the value of constitutionalism and the freedom that came with it. Bediüzzaman Said Nursi's work titled Münazarat (Debates) is an important part of this effort. Nursi, who toured the eastern and southeastern Anatolia regions, explained to the Kurds who lived there and the local inhabitants the virtues of the declaration of constitutionalism. Later on, he gathered the questions and the answers he gave during this journey and published them as a book for the benefit of a greater public. This thesis evaluates the writing process of Münazarat within the framework of the historical and intellectual background. First, the regional and intellectual climate of the period in which the work was written is discussed. Then, the process which led Nursi to write Münazarat is examined. Last, certain key concepts in the work are evaluated independently.