Pamuk yetiştiriciliğinde azot yönetim sistemi için bazı spektral ve fizyomorfolojik indislerden faydalanma olanaklarının araştırılması
Investigation of utilization opportunities from some physio-morphological and spectral indices for nitrogen management systems in cotton cultivation
  1. Tez No: 564112
  2. Yazar: SERKAN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, pamuk bitkisinin farklı yaprak azot içeriklerinin uydu görüntülerinde oluşan değişimlerini saptamak, uydu görüntüleri yardımı ile bitkideki azot durumunu tahmin etmek, gelecekte uydu görüntülerini kullanarak geniş pamuk üretim alanlarında azot gereksinimlerini saptayarak azot uygulama tavsiyelerinde bulunmak amacı ile Mardin ekolojik koşullarında, tesadüf parselleri deneme deseninde 3 tekerrürlü olarak, 6 adet farklı lokasyonda yürütülmüştür. Çalışmada, fizyomorfolojik özellikler (yaprak azot İçeriği, yaprak SPAD değeri, yaprak alan indeksi, normalize edilmiş farklılık bitki örtüsü indeksi (NDVI) ve kütlü pamuk verimi) incelenmiştir. Çalışmada, SCOPE ve RAPIDEYE uydu görüntüleri kullanılmıştır. İncelenen tüm fizyomorfolojik özellikler yönünden yaprak azot içerikleri arasında farklılıklar, istatistiki olarak önemli olduğu; yaprak azot içeriği ile incelenen tüm fizyomorfolojik özellikler aralarında ikili ilişkiler, istatistiki olarak önemli olduğu; yaprak azot içeriği ile yaprak SPAD değeri, yaprak alan indeksi arasında linear ilişki, NDVI, kütlü pamuk verimi özellikleri arasında ise quadratik ilişkinin olduğu sonucuna verılmış; yaprak azot içeriği tahmin edilmesinde incelenen uydu bandı/vejetatif indislerden RE_RED ve GI_RE kullanılması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the changes in satellite images of different leaf nitrogen content of cottonxplant, to estimate the nitrogen status in the plant with the help of satellite images, to determine the nitrogen requirements in the areas of wide cotton production by using satellite images and to make recommendations for the application of nitrogen, in 6 different locations with 3 replications in randomized plot design in Mardin ecological conditions. In this study, physiomorphological traits (leaf nitrogen content, leaf SPAD value, leaf area index, normalized difference vegetation index (NDVI) and seed cotton yield) were investigated. SCOPE and RAPIDEYE satellite images were used in this study. In terms of all the physico-morphological traits examined, differences between the leaf nitrogen contents were statistically significant. It was concluded that the correlation between all the physico-morphological traits examined with the leaf nitrogen content is statistically significant. Althought the linear relation between leaf nitrogen content and leaf SPAD value, leaf area index was determined, there was a quatratic relationship between leaf nitrogen content and NDVI, seed cotton yield. It is recommended to use RE_RED and GI_RE from the studied satellite bands/vegetative indices to estimate the leaf nitrogen content.