Saruhanoğulları Beyliği mimarisi
The architecture of the Saruhanoğullari Emirate
  1. Tez No: 564191
  2. Yazar: ORHAN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
Beylikler Dönemi, Ortaçağ Anadolu Türk Mimarisi açısından önemli bir yere sahiptir. Bir yandan Anadolu Selçuklu geleneğinin devamı, bir yandan da yeniden şekillenen kültür ortamının getirdikleri. Bu iki unsurun, Beylikler Devri'nin imar faaliyetlerini de etkilemesi doğaldır. Saruhanoğulları, Anadolu Selçuklu Devleti'nin dağılması sonucu ortaya çıkan beyliklerden biridir. 1300'lü yılların başlarında Anadolu'nun batısına yönelen Saruhanoğulları, Manisa ve çevresine 1313 yılında tamamen yerleşmişlerdir. Manisa, Akhisar, Demirci, Gördes, Menemen ve Kemalpaşa civarında hüküm sürmüşlerdir.“Saruhanoğulları Beyliği Mimarisi”adlı çalışmada, literatür taramasının ardından, tespit edilen yerleşim yerlerinde, yüzey araştırması yöntemi uygulanmıştır. Vakıf kayıtlarında toplam 89 adet yapı tespit edilmiştir. Söz konusu yapılardan sadece 26 adet yapı günümüze gelebilmiştir. 1 külliye, 2 medrese, 2 cami, 3 köprü, 9 mescit, 4 çeşme, 1 hamam ve 41 zaviye günümüze ulaşamamıştır. 2 külliye, 1 medrese, 1 darphane, 2 hamam, 2 tekke ve zaviye, 4 mescit, 4 türbe, 8 cami ve 2 çeşme çalışmamızın eserlerini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, günümüze ulaşmış yapıların mimari analizleri yapılıp, söz konusu eserler tanıtılmaya çalışılmıştır. Yapılar kendi içlerinde değerlendirilmiştir. Gerek duyulduğunda ise çağdaşı olan yapılarla kıyaslanmıştır. Tüm bu çalışmalar sonucunda, Saruhanoğulları Beyliği mimari eserlerinin yeri ve önemi anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Emirates Period has an important place for the Medieval Anatolian Turkish Architecture. That period is the continuation of Anatolian Seljuk tradition and also naturally affected the zoning activities. Saruhanoğulları is one of the emirates that emerged as a result of the disintegration of the Anatolian Seljuk Empire. In the early 1300s, they directed towards the west of Anatolia and settled in Manisa and its environs in 1313, and ruled around Manisa, Akhisar, Demirci, Gördes, Menemen and Kemalpaşa. In the thesis of“The Architecture of the Saruhanoğulları Emirates”, after the literature review, the survey method is applied in the settlements identified. A total of 89 structure were identified in the records of the foundation. From these structures only 26 have survived to the present day. 1 complex, 2 madrassah, 2 mosques, 3 bridges, 9 masjids, and 41 zawiyas, 4 fountains and 1 bath have not survived. 2 complex, 1 madrasah, 1 mint building, 2 baths, 2 lodges and zawiyas, 4 masjids, 4 shrines, 8 mosques and 2 fountains are the historical structures that constitute of our study. In this thesis, architectural analyzes of the structures that have survived have been made. Structures were evaluated and introduced within themselves. And also, when necessary, they compared with contemporary buildings. As a result of all these studies, the place and importance of the architectural monuments of Saruhanoğulları Emitare have been explained.